Tatlı severlerin her mevsim favorisi olan crumble, aslında İrlanda kökenli bir hamur işi türü. İlk ortaya çıktığında etle hazırlanıp tuzlu bir yiyecek olarak tüketilen crumble, sonralardan tatlı bir tarife dönüşüyor. Tuzlu olduğu zamanlarda, haşlanmış ya da sotelenmiş kuşbaşı etlerin üzerine un ve yağdan elde edilen bir harç kullanılırken, tatlı versiyonunda tuzun yerini şeker, etin yeriniyse meyveler alıyor. Ağırlıklı olarak elma ya da çilekle hazırlanan bu tatlı, pratikliği ve lezzeti nedeniyle sevilen yaz ve kış tatlılarının başında geliyor.

Crumble hazırlamak için tarçın ve limon suyuyla harmanlanan, küp doğranmış meyveler bir tavada karamelize ediliyor. Daha sonra un, şeker ve yumuşatılmış tereyağı bir kapta harmanlanıyor ve iri taneli kum kıvamına gelene dek karıştırılıyor. Burada önemli olan, tereyağı ve şeker miktarını doğru ayarlamak.

Son olarak meyvelerin üzerine hazırlanan bu karışım dökülüyor ve fırında üzeri kızarana dek pişiriliyor. Son olarak, isteğe göre üzerinde dondurmayla servis ediliyor.