Pazar günlerini çok seviyoruz ve pazar kahvaltılarının oluşturduğu hissiyatı ayrı bir önemsiyoruz. 

Pazar günleri genellikle yataktan kalkmaya üşensek de hazırlanan mükellef kahvaltı, günün daha keyifli geçmesine oldukça katkı sağlıyor, tüm ailenin bir sofrada buluştuğu pazar kahvaltıları artık gelenek halini alıyor. :) 

Özenle seçilen malzemelerden hazırlanan tarifler, mis gibi kokan enfes lezzetler pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi oluyor. “Özenle hazırladığınız pazar sofrasında sürekli farklı alternatifler arıyoruz ve yeni tarifler deniyoruz” diyenler için sofralarınıza ve damak tadınıza çok uyacağını düşündüğümüz lezzetleri paylaşmak istedik.

Kahvaltılarımızın baş tacı, birçoğumuzun ekmek bandırmaktan bile oldukça keyif aldığı sucuk ile tarifler vermesek olmazdı. :) Sucukla ne yapılır? Sucuklu kolay tarifler nedir? gibi başlıklar altında enfes tarifleri bu yazımızda sizinle paylaşıyor olacağız.

Sucuklu tariflere bakmadan önce gelin sucuk neyden yapılıyor ve nasıl yapılıyor birlikte göz atalım. :)

Sucuk Nedir?

Sofralarımızın vazgeçilmezi sucuk genellikle dananın döş ya da kaburga kısmından kıyma çektirilerek yapılır. İçerisinde baharatlar eklenerek lezzetlendirilir ve uzun bir raf ömrü vardır. Dışındaki zar, kuru bağırsaktır. Evet, sucuk bağırsağa doldurulup sofralarımıza gelir. :) 

Sucuk Hangi Bölgeye Ait?

Sucuk Anadolu’ya özgü bir lezzettir. Her ne kadar hangi ilimize ait olduğu kesin olarak bilinmese de sucuk diyarı Kayseri diye bilinir. :)  Kayseri ve Afyon illeri, sucuk üretimine oldukça katkı sağlayan illerimizdir.

Sucuğun nasıl yapıldığını nereye ait olduğunu öğrendik haydi gelin artık en lezzetli aşamaya, sofralarımızı donatmaya geçelim. :)

Biz sucuğu anlatırken canımız çok çekti, hemencecik yaptık. Şimdi sıra sizde. :) Vereceğimiz enfes tariflerle yedikçe yediren, tadı damağınızda kalacak oldukça leziz sucuklu yemekleri hazırlayabileceksiniz.

Kahvaltı sofralarınızı ya da günün diğer öğünlerini taçlandırabileceğiniz birbirinden farklı sucuklu 3 çeşit tarifimiz için yazımızın devamını mutlaka okuyun. :)

Sucuklu Köfte Tarifi

İlk olarak evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz, sucuk severlerin favorisi olmaya aday oldukça pratik yani yapılışı oldukça kolay olan lezzetli mi lezzetli sucuklu köfte tarifini sizinle paylaşmak istedik. :)

Klasik köfte tariflerinden sıkılıp alternatif başka tarifler denemek istiyorsanız köfteyi bir de bu haliyle denemelisiniz. Hem sağlıklı hem de sıradan köfte ekmek yemekten sıkılanlar için tadı damağınızda kalacak kadar farklı. Oldukça leziz bu tarifimiz kesinlikle çok hoşunuza gidecek. :) Enfes lezzete sahip sucuklu köfte tarifimiz için haydi sizi mutfağa alalım. :)

Sucuklu İspanyol Pilavı

Ana yemeklerimizin yanında sofralarımızın vazgeçilmezi pirinç pilavını her haliyle deneyip çok beğeniyoruz. Birçok çeşidi olan pilav özellikle sulu yemeklerin tamamlayıcısı olarak sofralarımızda yer ediniyor. 

Biz de bu yazımızda sizin için sucuğu pilav ile bütünleştirdik ve enfes bir lezzet uyumu yakaladık. Sucuklu pilav mı olur diyenler şaşırmaya hazır olsun. Oldukça lezzetli ve sofralarınıza zenginlik katacak, aynı zamanda tabularınızı yıkmanıza yardımcı olacak bu sucuklu İspanyol pilavı tarifini mutlaka denemenizi öneriyoruz. :)

Misafirlerinize gönül rahatlığıyla ikram edebileceğiniz bu tarif, kesinlikle favori yemekleriniz arasına girecek.

Ekmek İçinde Sucuklu Pastırmalı Yumurta 

Günün en sevdiğimiz öğünü tabii ki kahvaltı oluyor. Birbirinden enfes tarifler kahvaltı sofralarında yerini alıyor. Kahvaltıda karnımızı doyurup diğer öğünlerde daha hafif yiyecekler tüketmek de oldukça yararlı.

Biz de kahvaltılarınıza çok yakışacağını düşündüğümüz, doyurucu ve bol malzemeli ekmek içinde sucuklu pastırmalı yumurta tarifini sizin için hazırladık.

Günün her öğününde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bu tarifimizde sucuk, pastırma ve yumurta uyumunu afiyetle yaşayacaksınız. Üstelik ekmek içinde olduğu için de uzun saatler tok kalacaksınız. Mutlaka bir göz atın.