'Spor yapıyorum ama kilo veremiyorum' diyenlere bir tavsiyemiz var.

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için dikkat etmeniz gereken şeylerin başında düzenli spor ve beslenme geliyor. Hem spordan önce hem de spordan sonra uygulayacağınız basit adımlarla siz de formunuzu koruyabilirsiniz.

İlk kural kesinlikle aç kalmamak. Diyet uygulamak ya da az beslenmek adı altında verdiğiniz kararların hiçbiri açlıkla sonuçlanmamalı. Özellikle, spor yaparken vücudunuzun tüketeceği enerjiyi ona sağlamamak sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bu nedenle spora gitmeden önce ve spordan sonra yiyecek bir şeyler tüketmelisiniz.

Fakat, spora başlamadan hemen önce yemek yemek de mide rahatsızlıklarına yol açabiliyor, bu nedenle spordan 30-60 dakika öncesine kadar yulaf ezmesi, muz, süt, yoğurt, granola, smoothie tüketebilirsiniz. Spora başlamadan önce ise yağ yakımını hızlandıracak içecekler tercih edebilirsiniz. Tabii ki spor öncesinde ve spor yaparken bol bol su tüketmeyi unutmamalısınız.

Spor sonrası beslenmede dikkat etmeniz gereken şeylerin bir diğeriyse, protein ağırlıklı beslenmek. Yoğun tempoda kaslarınızı çalıştırdıktan sonra protein ağırlıklı bir öğün kaslarınızın artmasını sağlıyor. Bunun içinse spor sonrasında maksimum 1 saat içerisinde bol protein ağırlıklı bir öğün tüketmeniz gerekiyor. Spor sonrasında oluşturacağınız protein ağırlıklı öğünün içerisinde yumurta, ton balığı, avokado, kinoa, yoğurt, kefir, ayran, fıstık ezmesi, somon, tavuk, kırmızı et, humus, çiğ kuru yemiş, ananas ve çilek ekleyebilirsiniz. Bu besinleri tabii ki de porsiyon kontrolü yaparak tüketmenizde fayda var.

Spor sonrası öğününüzde proteinin yanında bol bol yeşillik tüketmeniz de sindirim açısından oldukça faydalı. Bununla beraber, ara öğün olarak tüketilen fıstık ezmesi , kuru yemiş, çilek ve ananas gibi masum gözüken besinlerinse şeker ve yağ oranı oldukça yüksek olduğundan bu besinleri de tüketirken porsiyonlarınız kontrollü olmalı.

Yemek yemek için fazla vaktiniz yoksa protein içeren içeceklerden yararlanabilirsiniz, spordan sonra size vakit kazandırmak ve kaslarınızı besinsiz bırakmamak adına; proteinli süt, kefir, yoğurt, ayran tüketebilirsiniz.