Jamie Oliver
1975 doğumlu olan İngiliz şef yayınlanan televizyon programlarıyla ülkemizde daha da yakından tanındı. Takipçilerine eğlenceli, pratik ve leziz tarifler vermesiyle bilinen Jamie Oliver, içten sunumu ve doğal tavırlarıyla izleyenlerde pratik şekilde yemek yapılabileceği algısı yaratıyor. En sık takip edilen formatlarının başında yıllardır ’15 Dakikalık Yemekler’ geliyor. Bu programda mutfakta hazırlık aşamasının sanıldığı kadar uzun sürmediğini ve lezzetli yemek yapmak için 15 dakikanın bile yeterli olabileceğini gösteriyor. Televizyon kariyerinden sonra yeni trendlere ayak uyduran şef aynı zamanda sosyal medyayı da aktif kullananlardan. Yemek tarifleri, gezip gördüğü yerleri, tattığı lezzetleri barındırdan sosyal medya hesaplarının hepsi takip edilmeye değer.

Hazer Amani
Geçtiğimiz günlerde MasterChef programı ile tekrar televizyon karşısında geçen şef 1977 Ankara doğumlu. Ülkemizde çeşitli markaların yüzü olan şefin farklı kanallarda eskiden çekmiş olduğu yemek programları da bulunuyor. Sosyal medya hesaplarını aktif kullanan şef sıklıkla günlük hayatındaki deneyimlerini ve mutfakta kendi yaptığı tarifleri paylaşıyor. Twitter ve Instagram hesaplarını aktif kullanan Hazer şef’in programlarını Youtube’da bulmak oldukça kolay.

Bengi Kurtcebe
1985 İstanbul doğumlu şef Le Fırın’ın kurucusu olarak tanınıyor. Mükemmelliği yansıtan pastalar yapan şefin yemek yapma aşkı çocukluğuna dayanıyor. Pastacılık eğitiminden sonra Le Fırın’ı açıyor ve herkesin hayallerindeki pastaları yaratıyor. Le Fırın’ın yanı sıra sosyal medya hesaplarını da aktif kullanan şef Instagram hesabında yaptığı pastalara yer veriyor. Oldukça eğlenceli ve dinamik bir üsluba sahip olan Bengi Kurtcebe zaman zaman ödüllü yarışmalar da kurguluyor. En sevdiği tutkusu olan pastalarıysa görülmeye değer. Instagram hesabı dışında Youtube kanalındaysa yemek tarifleri ve sıklıkla sorulan püf noktalarına cevap veriyor.

David Chang
1977 doğumlu Uzakdoğu asıllı şef aslen Virginia doğumlu. Amerika’da birçok programda bulunan Chang’in fanı da televizyon programları sayesinde çok fazla sayıda diyebiliriz. Restoranları, kitapları ve programları dışında Instagram hesabını da oldukça aktif kullanan şef sempatikliğiyle tanınıyor. Gittiği yerlerde tadına baktığı yemekleri takipçileriyle buluşturan David Chang genellikle yeni açılmış ya da popüler olmuş mekanlarda tadımlar yapıyor. Kendine ait Youtube hesabı olmamasına rağmen Youtube’da birçok kanala konuk oluyor.

Gordon Ramsey
Dünyaca ünlü MasterChef ile tanınan İngiliz şef 1966 doğumlu. Programda sinirli ve agresif tavrıyla tanınan Gordon Ramsay’nin haliyle oldukça fazla takipçisi var. Klasik medya kanallarında da aktif olan şef sosyal medya hesaplarını da bir o kadar aktif kullanıyor. Youtube kanalında püf noktaları, deneyimleri, mutfak bilgileri ve tariflerini paylaşan Ramsay, Instagram hesabında tadına baktığı yemeklerin yorumlarını ve etkinlikleri paylaşıyor. Twitter hesabında ise katılacağı etkinliklerin duyurusunu yapan ünlü şef zaman zaman katıldığı programların da yorumlarını yazıyor.

Cenk Sönmezsoy
1975 İstanbul doğumlu Cenk Sönmezsoy Cafe Fernando bloğu ile tüm dünyada tanınıyor. İlk olarak yemekle ilgili İngilizce blog oluşturan Sönmezsoy ardından kitap çıkarıyor. Bilkent İşletme mezunu olan Cenk Sönmezsoy, sonrasında San Fransisco’ya MBA yapmak için yerleşiyor ve yemek macerası burada başlıyor. San Fransisco’da yemek yapmayı bir kenara bırakıp mükemmel lezzetin peşine düşüyor ve leziz şeyler yemeyi alışkanlık haline getiriyor. Ardından Türkiye’ye döndüğünde tadına baktığı mükemmel lezzetleri nasıl tarife dökebileceğine yoğunlaşıyor. Bu yoğun çalışmanın sonunda ise Cafe Fernando ve mükemmel tarifler ortaya çıkıyor. Sosyal medyayı özellikle blogunu aktif kullanan şefin Instagram hesabında mükemmel tarifler bulmak da mümkün.

Dominique Crenn
1965 doğumlu Fransız şefimiz Amerika’nın ilk 2 Michelin yıldızlı restoranına sahip kadın şefi olmasıyla tanınıyor. San Fransisco’da bulunan restoranında mükemmel lezzetler yaratan başarılı şef, lezzetleri kadar sunuma ve atmosfere de önem veriyor. Müşterilerini sembolik bir şiirle karşılayan Dominique Crenn, aynı zamanda restoranının duvarlarında kendi resimlerini sergiliyor. Enfes bir lezzet şöleni yaşatmasının yanısıra mükemmel bir görsel deneyim de yaratıyor. Restoranına rezervasyon yaptırmanın çok zor olduğu bilinen şef neyse ki sosyal medyayı aktif kullanıyor. Instagram hesabında kendi özel hayatına ve yaptıklarına yer verirken Twitter hesabında ise sıklıkla duyurular için kullanıyor.

Christina Tosi
1981 Ohio doğumlu olan Christina Tosi televizyon programlarından tanınıyor. MasterChef, Unique Sweet, The Taste isimli programlarda kamera karşısına geçen şef tatlılarıyla biliniyor. Aynı zamanda Instagram hesabında mükemmel tatlıları hakkında püf noktaları veriyor. Kendi Youtube hesabı olmamasına rağmen birçok Youtube kanalına konuk olan şefimiz Facebook ve Twitter’ı aktif kullanıyor.

Maksut Aşkar
1976 İskenderun doğumlu Maksut Aşkar Türk lezzetlerini farklılaştırarak tekrar hayata döndürmesi ile tanınıyor. ‘Bizde olanı koruma’ mottosuyla yola çıkıyor ve şimdilerde fazlasıyla ilgi topluyor. Televizyon programlarıyla tanıdığımız şefimiz aynı zamanda Neolokal’in executive şefi ve işletmecisi. Sosyal medya hesaplarını da fazlasıyla aktif kullanan şefin Instagram hesabında püf noktalarına ulaşmak mümkün. Youtube kanalı bulunmayan şef Neolokal Youtube hesabında oldukça aktif ve birçok kanala da konuk oluyor. Twitter hesabını duyurular için kullanan Maksut şefi takip etmeye değer.

Refika Birgül
1980 İstanbul doğumlu şef oldukça sıcak kanlı ve cana yakın olmasıyla anılıyor. Televizyon programları ve köşe yazılarının yanı sıra sosyal medyayı da aktif kullanıyor. Instagram hesabından günlük paylaşımlar yapan şefimiz püf noktaları, deneyimleri ve yaptığı tarifleri paylaşıyor. Bunun yanı sıra sosyal sorumluluk adına hassas noktalara değinen şefimiz tam bir doğa aşığı. Instagram ile birlikte en aktif kullandığı bir diğer sosyal medya hesabı ise Youtube kanalı. Günlük olarak videolar eklediği Youtube kanalında oldukça pratik, ekonomik ve leziz tarifler hazırlıyor.