Sonbaharın renkleri tüm enerjisiyle raflara yansıyor. Balkabağı, tatlı patates, pırasa, yer elması, nar, elma hepsinin mutfak tezgahına sonrasında da tabaklara geldiği sonbahardayız.

Kök sebzelerin, sert kabuklu meyvelerin ve yemişlerin mevsimi olan sonbahar diğer bütün mevsimlerden farklı lezzetleri içinde barındırıyor. Toprağın bütün doğallığını sofraya taşıyan sebzelere değişik otlar ve baharatlarla lezzet vererek mükemmel tarifler yaratmanız mümkün.

Mevsimin gözdesi, rengiyle ve tadıyla kendine hayran bırakan balkabağıyla başlayalım. Geçmişte sadece tatlısıyla sınırladığımız lezzet, yavaş yavaş enfes tariflere dönüşüyor. Makarna sosundan çorbaya, smoothie’den turtaya kadar farklı birçok şekilde servis edilen bal kabağını lezzetlendirmek de bir o kadar kolay. Tatlı ya da tuzlu bütün tariflerde kullanacağınız muskat, balkabağının lezzetini hemen ön plana çıkarıyor. Özellikle tatlılarda muskatı takip eden tarçın ve zencefil, tuzlu tariflerdeyse yerini zerdeçal ve biberiyeye bırakıyor.

Kök sebzelerden tatlı patates ve pancar renklerini ve tadını bütün güzelliğiyle mutfağa getirirken onlara yine sonbaharda kendini gösteren brokoli, karnabahar, Brüksel lahanası ve sarımsak eşlik ediyor. Yüksek besin değerlerine sahip bu besinler, proteinlerin yanına çok yakışırken, kolay bir şekilde hazırlanmalarıyla biliniyor. Yapmanız gereken tek şey; sebzeleri aynı boyutlarda kesip tuz, karabiber, toz kırmızı biber ve zeytinyağıyla harmanlayarak fırınlamak ya da sotelemek.