Özellikle sosyal medyanın göz doyuran trendlerden biri smoothie kaseleri. Sağlıklı beslenirken her yediğimizin lezzetsiz olacağı inancını tamamen yıkan kaseler, kısa sürede sağlıklı malzemelerle hazırlanabiliyor. Üzerini istediğiniz meyvelerle süsleyerek hem sağlıklı bir öğün ile kendinizi ödüllendirebilir hem de sosyal medya hesabınıza renkli bir fotoğraf koyabilirsiniz.

Smoothie kaselerini smoothie’lerden ayıran en büyük özellik, kullanılan protein grubuyla birlikte daha yoğun bir kıvamda servis edilmeleri. Smoothie kaselerinin, smoothie’lerden daha trend olmasının sebebiyse kaselerin fotoğraflanacak kadar güzel bir şekilde süslenmesi.

Öncelikle ihtiyacınız olan kıvam bağlayıcı proteinin tofu, yoğurt, süzme yoğurt gibi daha yoğun kıvamlı olması gerekiyor. Sonraki malzemeyse, bağlayıcı proteinin sertliğini azaltacak sıvı bir ürün olmalı. Örneğin; vegan ya da normal süt, meyve ve sebze suyu ya da Hindistan cevizi suyu gibi. Daha sonra damak zevkinize göre meyve ya da sebze ekleyerek devam edebilirsiniz. Burada ekleyeceğiniz meyve ya da sebze, smoothie kasenizin rengini ve lezzetini belirleyecektir. Aynı zamanda, bu adımda kullanacağınız meyvelerin donmuş olması smoothie kasenizin kıvamı için daha iyi olacaktır. Lezzetine lezzet katmak içinse baharatların gücüne inanın. Tarçın, zencefil, karanfil gibi lezzet arttırıcı baharatları kullanmaktan çekinmeyin. Karışımınızı pürüzsüz olana kadar blenderdan geçirdikten sonra en yaratıcı adıma geçebilirsiniz. Buradan sonra smoothie kasenizi süslemek tamamen size kalmış. Farklı meyveler, kuru yemişler, granola, chia, keten tohumu, Hindistan cevizi cipsi gibi lezzetlerle kasenizi renklendirerek servis edebilirsiniz.

Smoothie kasenizin protein değerini arttırmak için kasenizi hazırlarken; yoğurt, chia, kinoa gibi besinler kullanabilirsiniz.
Smoothie kasenizin Omega- 3 yönünden zengin olmasını isterseniz; keten tohumu, chia ve ceviz kullanabilirsiniz.
Smoothie kasenizin sağlıklı yağlar içermesini istiyorsanız; avokado, Hindistan cevizi yağı, keten tohumu, badem, ceviz gibi besinleri tercih edebilirsiniz.
Smoothie kasenizin uzun süre tok tutması için; lif oranı yüksek olan yulaf ezmesi, granola, üzüm, ayva, kuru kayısı, hurma gibi besinler ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı ve çok pratik başka smoothie tarifleri için sizi evde smoothie yapımı yazımıza davet edelim!