Yeme alışkanlarımız doğrudan tat ile ilgili olduğu kadar göz zevkimizle de alakalıdır. Lezzetli yemekler yapmak hepimiz için mutfağın altın kuralı olsa da güzel bir sunumla iştahları kabartmak ve yeme-içme deneyimini doruklara çıkarmak isteriz. Peki öyleyse; sofra düzenine geçmeden önce tabakları renklendirmek ve servise estetik katmak için hangi adımları izleyebilirsiniz?

İlk önce, yemek yaparken kullanılan malzemeleri yalnızca tatlarına göre değil, görünüş ve renklerine göre de sınıflandırmakla işe başlayabilirsiniz. Havuç, salatalık ve domates gibi canlı renklere sahip ve farklı şekillerde kullanıma uygun sebzelerle, tabağınızı canlandırabilirsiniz. Örneğin, salata hazırlarken birkaç tane farklı domates kullanmak hem salatayı daha dolgun göstermeye hem de tabakta farklı tonlar elde etmenize yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra, pilavlarda ya da makarnalarda da farklı sebzeler kullanılarak renklerden yararlanabilirsiniz.

Bir diğer detay ise, kullanılan malzemelerin formlarında değişiklikler yaparak farklı bir sunum oluşturabilirsiniz. Birçok malzemeyi alışılan kesim şekilleri dışında farklı tekniklerle doğrarsanız, tabakta farklı bir doğaçlama yaratırsınız. Mesela salatalıkları hiç kare şekilde kesmeyi düşündünüz mü?

Son olarak, birçok şef sebzelerin ve sosların servis estetiğini arttırmak için çiçekleri kullandığını biliyor muydunuz? Siz de hanımeli, menekşe ve kabak çiçeği gibi kolayca bulunabilen yenilebilen çiçekleri sunumunuzda son dokunuş olarak kullanabilir, baharı tabaklarınıza taşıyabilirsiniz.