Son zamanlarda bu ismi duymuş olmanız pek olası. Bunun nedeni; hayatımıza giren süper gıdalarla farkındalığımızın yükselmesi. Fermente yiyecek ve içeceklerin trend olduğu bu günlerde probiyotik ve yararlı bakteriler içeren besinler vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmamızı sağladığı için oldukça tercih ediliyor. Bu fermente içeceklerden biri olan kombuça; siyah, yeşil, beyaz ya da farklı çay çeşitlerinin bir mantar türü ile fermente edilmesiyle hazırlanıyor. İçerisinde yararlı bakteriler bulunan bu çay, Uzak Doğu’da 2000 yıldan daha uzun süredir kullanılıyor. Hazırlanmasında çay ve şeker bulunan özel bir karışımın içerisinde asetobakterilerden oluşan disk şeklinde bir mantar (kombuça mantarı) bulunuyor. Bu mantar sıvının içerisinde yaşıyor ve ürüyor. Bu nedenle, alışık olduğunuz çaylara göre biraz farklı. Mayalanma süresince şekerle beslenen bakteriler glukoronik asit, laktik asit, vitaminler, amino asitler ve antibiyotik maddeler üreterek normalde tüketilen çaylara oranla daha zengin bir içeceğe dönüşüyor.

Kombuça, içerdiği yüksek oranda yararlı bakteri ve probiyotikler sayesinde sindirim sistemine de oldukça yararlı. Özellikle bağırsak florasını yenilenmesi, güçlendirmesi ve bağırsak düzeninin sağlanmasına büyük fayda sağlıyor.

Kombuça yapımıysa sanıldığından çok daha kolay. Bu çayı hazırlamak için size gereken en önemli madde kombuça mantarı ya da kültürü. Sonrasında evdeki malzemelerle kendi kombuçanızı yapabilirsiniz. Bir tencereye yaklaşık 3 litre kadar kaynak suyunu alıp kaynatın, kaynayan karışımın içerisine 300 gram kadar şekeri ilave edin ve şeker eriyene kadar karıştırın. Dikkat edilmesi gereken bir husus karıştırma işlemlerini metal kaşıkla yapmamanız. Sonrasında karışımı ocaktan alıp içerisine siyah, beyaz ya da yeşil çay ekleyip 10 dakika demleyin ve süzün. Oda sıcaklığına gelen karışımı bir kavanoza aktarıp içerisine ılık su ile yıkadığınız kombuça kültürünü ilave edin ve kavanozun üzerini tülbent ya da steril bir bezle örtüp 7-10 gün kadar mayalandırın.

Mayalanan çayınızı günde yarım su bardağını geçmeyecek şekilde tüketebilirsiniz.