Eğlenceli bir akşamın vazgeçilmez eşlikçisi romantik komedi filmleri ve tabii ki o filmleri daha güzel kılan yemek sahneleri. Birçok farklı konuda işlenen filmlerin en lezzetli ve romantik olanlarını hatırlayalım.

Lady and Tramp
Animasyon filmleri arasında aşk ve yemeği en tatlı haliyle gördüğümüz film, bir sokak köpeği ve ev köpeğinin aşkını konu ediniyor. Birbirlerine ilk görüşte aşık olan çift, tıpkı insanlar gibi ilk kez buluşuyorlar ve bu buluşmada enfes köfteli spagetti masaya geliyor. Utangaç aşıklarımız aşklarını birbirlerine ifade edemeseler de bu sorunu spagetti çözüyor. Aynı makarnanın iki ucundan yemeye başlayan sevimli köpeklerin dudakları sahne sonunda birleşiyor ve bir aşk başlıyor.

I am Love
Milano’da bir malikanede geçen film, yalnız bir ev kadını olan Emma’nın bir aşçıya aşık olmasını konu alıyor.  Yaşadıkları aşk hikayesinin eksenini tabii ki yemek oluşturuyor. Hazırlanan tabaklardan, sofra düzenine kadar yemeğin aşkta birleştirici unsur olduğunu konu alan film aynı zamanda tutku, ihtiras ve aşk içeriyor. Büyük aşkın doğmasına sebep olan yemek yapma sahneleri yemeğin ciddi bir tutku olduğunu gösterdiği kadar, eğlenceli yönünü de izleyicilerle buluşturuyor. Malzeme seçiminden tarifin hazırlanışına kadar her türlü ayrıntıyı gösteren film, yemekseverleri mutlu edecek cinsten.

No Reservation
Mükemmel bir şef olan Kate, mutfakta kurduğu düzenini hayatında da devam ettirmeye çalışan yalnız bir kadın. Onun için düzen ve disiplin her şey için gerekli. Bu düzende yaşarken kardeşinin vefatından sonra yeğeninin sorumluluğunu üstlenmesi gereken Kate, düzenini bozan bu duruma alışmak için restorandan kısa bir süre ayrılıyor. Döndüğünde gördüklerine inanamayan şef, baş aşçısı olduğu restorana getirilen sous-chef’in bütün düzenini yerle bir ettiğini görüyor. Düzeni ve disiplini tekrar sağlamak için kolları sıvayan karakter bir süre sonra sous chef’e aşık olmaya başlıyor. Mutfakta başlayan aşkın her halini göreceğiniz film komik mutfak sahneleri ve eğlenceli aşk üçgeni ile dolu.

Chocolat
Yemeğin hayatları değiştirdiğine inandıran bir diğer filmse Fransız yapımı Chocolat. Ana karakterin Fransa’nın minik bir kasabasında çikolatacı açmasıyla başlayan hikaye çeşitli zorluklarla devam ediyor. Kasaba halkı tarafından benimsenmeyen çikolatacı zamanla kalpleri feth etmeye başlıyor. Bunun en büyük sebebiyse kasabadaki küsleri barıştıran, yeni aşkları ortaya çıkaran çikolatalar olduğu anlaşılıyor. Ancak kasaba rahibi tarafından uygun bulunmayan çikolata dükkanı sahibi bununla savaşırken açtığı çikolata dükkanının ona aşk getireceğinden bir haber olan Vivien’in hayatı bir anda değişiyor. Aşk hikayesinin yanı sıra bol bol çikolata görüntüsüne doyacağınız filmde çikolata yapımından enfes tatlıların hazırlanmasına kadar mükemmel yemeklere rastlayacaksınız.

It’s Complicated
Meryl Streep’in baş rollerinde oynadığı It’s Complicated, pastanesi ve üç yetişkin çocuğu olan boşanmış bir çifti konu alıyor. Yıllar önce boşanan çift dostane ilişkilerini devam ettiriyorlar. Ancak çocukların üniversite için şehir dışına gitmeleriyle durumlar biraz karışıyor. Birlikte bir yemek yemeye karar veren çiftin aşkları tekrar alevleniyor ve eski günlerin özlemi ile yanıp tutuşuyorlar. Filmin en lezzetli sahnelerinden biriyse hiç şüphesiz çikolatalı kruvasan yapma sahnesi. Ancak Meryl bu kez yine seyirciyi şaşırtarak bahsedilen kruvasanı eski kocasıyla değil, sürpriz bir isimle hazırlıyor.