Bir restoran ya da kafeye gittiğinizde hangi renkler ağırlıklı olarak kullanılmış hiç dikkat ettiniz mi? Farkında olmadan belki de gittiğiniz restoranlarda renklerin etkisiyle daha çok acıkıyorsunuz. 

Bizse bu konuya bir açıklık getiriyoruz.

Görsellik ve estetik hayatımızın her alanında yer alıyor. Yemek sunumlarında da bunun ne kadarönemli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda tüm bunların iştahımızınüzerinde de etkisi mevcut. Araştırmalara göre, renklerin iştahımız, tükettiğimiz besinlerin porsiyonları ve yemek tercihleri üzerinde etkisi olduğunu gösteriyor. 

Peki, hangi renk iştahımızı nasıl etkiliyor?

İlk olarak restoranlarda sık sık karşımızaçıkan kırmızı rengi, listemizde bir numara. Çünkü kırmızı renk iştahı uyarırken aynı zamanda müşterileri muhabbet arttırıcı yönde de etkiliyor. Özellikle fast food restoranların logolarında kırmızıya çokça yer veriliyor. Bunun sebebiyse öncelikle dikkat çekmek ve açlık hissini uyandırmak. 

Enerji ve heyecan rengi olan turuncu da aynı kırmızı rengi açlığı tetikliyor. Canlı ve enerjik bir renk olmasına karşı rahatlatıcı bir etkisi de olan turuncu, kişilerin rahat ve aç hissetmesini sağlıyor. 

Mavi ve yeşil tonlarıysa insanların beyninde dinginlik hissi uyandırıyor. Araştırmalara göre, yeşil ambalajlı yiyeceklerin insanlarda doğallık çağrıştırdığı ortaya koyuluyor. Beynimiz uzun süre mavi ya da yeşil rengi algılandığındaysa bizi daha sağlıklı ve doğal yemeklere teşvik ediyor. 

İştah üzerinde negatif etki yapan renklerle devam edelim. Bu renklerin en başında mutfak ve sofra dekorasyonlarında görmeye pek alışkın olmadığımız siyah rengi geliyor. Beraberinde mor ve koyu mavi renkler de restoran dekorasyonlarında ya da mutfaklarda hoş dursa da iştah açma konusunda pek yardımcı olmuyor.