Sevdiklerimizle, arkadaşlarımızla ve akrabalarımızla birlikte aynı sofraya oturup, lezzetli yemekler eşliğinde sohbetler ettiğimiz iftar sofralarının keyfi bir başka oluyor. Bu sofralarda yerini alan Ramazan’ın vazgeçilmez yemekleriyse özenle hazırlanarak iftar vakti masalarda yerini alıyor.

Peki, bu olmazsa olmaz Ramazan tatlı ve yemekleri neler?

En vazgeçilmez bayram lezzeti yaprak sarmayla başlayalım. Soğuk olarak tüketilmesiyle iftar sofraları için oldukça keyifli olan yaprak sarma, bir gün  önceden hazırlanıp buzdolabında bekletildikten sonra, iftar vaktinde baş köşede yerini alıyor. Ayrıca benzer olarak karalahana sarması, zeytinyağlı biber dolması ve içli köfte de Ramazan’ın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Ramazan denilince bir diğer akla gelen lezzetse, güllaç. Ramazan ayının habercisi güllaç, tercihe göre gül suyu, mısır nişastası ve bolca sütle hazırlanıp, özellikle nar ve toz fıstıkla servis ediliyor.

Kalabalık iftar sofralarının olmazsa olmazı baklava, şöbiyet ve burma da bol şerbetli oluşlarıyla iftardan sonra ağızları tatlandırmaya birebir.

Tabii her iftar sofrasının baş kahramanı olarak, Ramazan’ın olmazsa olmazı Ramazan pidesini de, unutmamak gerek.