Lizbon’da Fransız rahipler tarafından 18.yüzyılda üretilmeye başlanan Pastéis de nata tatlısı bugün birçok pastacı ve fırın tarafından satışa sunuluyor. Kilise manastırlarında bulunan rahip ve rahibeler, elbiselerini kolalamak için yumurta beyazlarını kullanıyor. Daha sonra, kalan yumurta sarılarını israf etmemek için bu tatlıyı icat edip, bölgede Pastéis de nata da dahil olmak üzere birçok hamur işi ve tatlı tarifleri üretiyorlar. En sonunda bu tarifi manastıra gelir sağlamak amacıyla bölgede bulunan bir şeker rafinerisi yanında satmaya başlayan rahipler, manastırın kapanmasıyla, tarifi bugün hala tatlının haklarını elinde bulunduran Fábrica de Pastéis de Belém’e satıyor. 

Bu tatlı Pastéis de nata ismiyle bilindiği gibi, Pastel de nata olarak da biliniyor.

1- Milföy hamuruna benzer bol yağlı hamur, önce rulo şekline getiriliyor ve ince dilimler halinde kesilerek muffin kaplarına yerleştiriliyor.

2- Buradaki en önemli nokta, hamurun katlarını mümkün olduğu kadar birbirinden ayrı tutmak, böylece çıtırlığını koruyorlar.

3- Daha sonra iç harcına, sıcak şekerli suyla hazırlanan limon, süt, tarçın ya da vanilya çubuğu karışımı ekleniyor ve yumurta sarılarıyla koyulaştırılıyor.

4- Son olaraksa fırında pişirildikten sonra üzerine pudra şekeri eklenerek servis ediliyor.