İspanya’nın üçüncü en büyük kenti Valencia’da, hem tarihi binalar hem de modern mimari eserler bir arada bulunuyor. M.Ö 138 yılında Romalılar tarafından kurulan Valencia’nın ismi ‘güç, kuvvet’ anlamına geliyor. Akdeniz ticareti yüzünden krizlerle savaşmak zorunda kalan şehir 19. yüzyılda ekonomik refaha ulaşmaya başlıyor ve 20. yüzyılda İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri oluyor.

Tabii bizim üstünde durmak istediğimiz konuysa Valencia’nın mutfağı. Akdeniz kültürünün özelliklerini taşıyan Valencia mutfağının temelini et, sebze ve deniz ürünleri oluşturuyor. Şehrin kendine özgü yemeklerinin başındaysa hemen hemen herkes tarafından bilinen yemeği Paella geliyor.

Paella’nın en otantik biçimini yemek istiyorsanız; Paella Valenciana yani Valencia Usulü Paella yemeniz gerekiyor. Bu yemek deniz mahsulleri, sebze ve tavuk ile hazırlanıyor. Deniz mahsullü olarak genellikle midye, karides, kalamar, nadiren de kum midyesi tercih ediliyor. Valencia’nın bu meşhur tarifi yıllardır bu şehre en çok turist getiren yemek olarak biliniyor.