Bazı gıda trendlerinin her ne kadar moda gibi değerlendirilip zamanının geçeceği düşünülse de, bazı malzemeler var ki binlerce yıl öncesinde keşfedilip günümüzde hala şifacı yerine geçiyor. Gastronomi dilince bunlara superfoods deniyor ve gün geçtikçe artan gıda farkındalığının bir ayağını oluşturuyorlar.

Moringa Tozu
Moringa; oleifera olarak da bilinen bitki, önümüzdeki senelerde yeşil çay ve matcha’nın yerini almaya hazırlanıyor. Amino asit ve antioksidan zengini moringa, sahip olduğu vitaminlerle yaşlanma karşıtı ve güçlendirici bir etki sunuyor.

Avokado Yağı
Hindistan cevizi yağını bir süre dolaba kaldırın. Kalp sağlığı ve cilde iyi geldiği düşünülen avokado yağı, hem yemeklerinizi lezzetlendirmek hem de sağlığınıza katkıda bulunmak için birebir.

Hint Ginsengi
Hint Ginsengi olarak adlandırılan ashwagandha bitkisi, uzun yıllardır stresi önlediği, bağışıklık sistemini düzenlediği ve insomnia problemine iyi geldiği için tüketiliyor. Kendisini bu sene mutfaklarda bol bol göreceğiz.

Camu Camu
Amazon’dan gelen bu süper meyve dünya üzerinde en çok C vitaminini barındıran malzeme olarak nitelendiriliyor. Bağışık sistemini güçlendirici etkiye sahip camu camu’nun tozu bu sene baş tacı olmaya aday.

Maqui Meyvesi
Açai ve gojiden sonra bu sene maqui meyvesi ön plana çıkıyor. Metabolizmayı güçlendiren ve sindirimi kolaylaştıran Maqui aynı zamanda kan şekerini dengeleyen yapısıyla da beslenme trendlerinin vazgeçilmezleri arasında yerini almaya hazır.