Son dönemlerde gastronomi farkındalığının hızla artmasıyla mutfakta sürdürülebilirlik dönemi başladı. Bu akım, malzemenin baştan aşağı her yerinden yararlanabileceğinizi ve ziyanı olabildiğince engellemenizi sağlıyor.

İşte narenciye kabuklarını kullanabileceğiniz alanlar:

1-Limon kabuklarını kokuyu önlemek için kullanabilirsiniz.

Balık gibi elde koku bırakan malzemelerle çalıştıktan sonra, bir adet limonla elinizi temizleyebilir ya da limonlu su hazırlayarak ona batırabilirsiniz.

2-Portakal kabuklarından tütsü yapabilirsiniz.

İster mutfaktaki kokuları bastırmak için, isterseniz de salonunuza taze bir portakal kokusu vermek için tütsü niyetine portakal kabuklarına başvurabilirsiniz. Portakal ya da mandalina kabuklarını soyduktan sonra hafifçe yakarak aroma vermesini sağlayan yağları harekete geçirebilirsiniz.

3-Misket limonunu buzlarınıza karıştırabilirsiniz.

Meşrubatlarınıza taze bir narenciye kokusu katmak için suyu kaynattıktan sonra misket limonu yerleştirdiğiniz kalıplara dökebilirsiniz. Böylece buzlarınız hem cam gibi olacak hem de misket limonu aroması taşıyacaktır.

4-Tüm narenciyelerin kabuklarını rendeleyerek salata soslarınızda ya da yemeklerde kullanabilirsiniz.

Portakalın, limonun ya da misket limonunun koku ve aromasını yemeklerinizde daha güçlü hissetmek için yapmanız gereken tek şey beyaz kısımlarını almayacak şekilde rendelemektir. Böylece içlerindeki aromatik yağı daha belirgin bir şekilde ortaya çıkaracak ve suyundan alamadığınız esansı bu şekilde yakalayacaksınız.