Havalar serinlemeye başladığında, taze yeşilliklerin yerini seraya bırakacak olması sizi de üzüyorsa mutfağınızda yetiştireceğiniz bitkiler kurtarıcınız olabilir.

Mutfak bahçeciliği son dönemlerin trend hareketleri arasında yer alıyor ve size kendi malzemelerinizi yetiştirme fırsatı veriyor. Topraktan aldığınız enerjiyle de minik terapi seansları yapabilmeniz de cabası.

Peki kendi taze otlarınızı yetiştirmek için gereken unsurlar nelerdir?

Öncelikle standart oda sıcaklığı bitkilerinizin sağlıkla büyümesi için elverişlidir. Bunun için yapmanız gereken sadece mutfağınızda gün ışığı alan ama bitkileri kavuracak kadar direkt güneşe maruz kalmayan bir nokta belirlemek. Pencere yakınlarında belirlediğiniz bu alanı, bitkilerin birbirine temas etmesini engelleyecek şekilde ayarlayın. Hatta dilerseniz iç mekan yetiştiriciliği için açık raf sitemleri de ihtiyacınız olan tüm alanı size sağlayacaktır.

Nane
Güneş ışığını direkt almayı sevmeyen ve büyümek için gölge alanları tercih eden nane, mutfağınızda yetiştirebileceğiniz bitkilerin başında geliyor. Sevdiğiniz bir salataya ya da ev yapımı limonataya kendi yetiştirdiğiniz nanelerden eklemek sizi ev-yetiştiriciliği konusunda motive edecektir.

Maydanoz
Nemli bir toprakta sizi hayrete düşürecek hızda yetişen maydanozlarınızı kullanmaya başlamak için biraz emek yeterli. Maydanozları soğuktan uzak tutarak doğal şartlarına uygun şekilde yetiştirebilirsiniz. Tohumları 6-7 cm uzaklıkta olacak şekilde yerleştirin ve 1-2 cm toprak ekip büyümelerini bekleyin.

Soğan
Sebzelikte duran soğanlar kendine uygun nem ve ısıyı bulduğu anda filizlenmeye başlar. Siz de soğanlarınızı bilinçli bir şekilde istediğiniz gibi filizlenmesini sağlayabilirsiniz. Birkaç arpacık soğanını saçakları aşağı bakacak şekilde saksınıza yerleştirin ve spreyle sulayın. 2-3 gün içinde yukarı doğru uzayan filizleri göreceksiniz. Bir süre sonra taze soğanlarınız hazır hale gelecektir.

Biberiye
Tohumdan yetiştirebileceğiniz gibi, doğadan toplayacağınız köklü bitkileri de çoğaltabilirsiniz. Yemeklere aroma vermesiyle ünlü biberiye, sizi hiç yormadan kolayca büyüyecek bitkilerden biri. Zeytinyağı şişenizin içine bırakacağınız bir dal evde yetiştirilmiş biberiyenin de tadı bir başka olacaktır.

Rezene
Yatıştırıcı özelliği ile bilinen rezeneyi pencere önünde kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Suda bekleterek köklendirdiğiniz rezeneyi toprağa ekip spreyleme yöntemi ile sulayarak taptaze rezene yaprakları elde edebilirsiniz.