Müze anlayışı her geçen gün daha da çeşitlenerek gelişiyor. Artık müzeler sadece sanat eseri sergilemekle kalmadan, bütünsel bir deneyime odaklanarak bünyesine birçok ziyaretçi çekiyor. Barselona’daki Museu de la Xocolata da bu müzelerden biri; içerisinde çikolata ile ilgili her bilginin bulunabildiği bu yapı, aynı zamanda bölgenin yeme-içme tarihine dair de önemli bilgiler veriyor.

Çikolaranın keşfi 15. yüzyıl dolaylarında, bir liman şehri olan Barselona’da etkili hale geliyor. Müzenin bulunduğu binaysa, 18. yüzyılda fazlasıyla çikolata tüketilen eski bir askeri manastırda yer alıyor. Öyle ki, o zamanlar askerlerin günlük menülerinde çikolata bulunduğundan ve İspanya ordusuna güç verdiği düşünülen bu besin, bugün müzede farklı şekillerde karşımıza çıkıyor. Çikolatadan yapılmış binalar, ağaçlar, hayvan ve çiçek heykelleri örneklerden yalnızca birkaçı...

Museu de la Xocolata sadece sıradan bir müze değil; aynı zamanda çikolata yapım teknikleri ve yöntemlerini de öğretiyor. Ana sınıfından lise seviyesine kadar eğitime aktif olarak devam eden müze, ayın belirli günlerinde workshoplar da düzenleyerek çikolatanın sırlarını ziyaretçilere aktarıyor.

Son olarak, İspanyollar için çikolatanın ne kadar önemli olduğunu belirtmek gerekirse, 19. yüzyılda ilk sıcak çikolatanın burada yapıldığını söylemeden geçmeyelim.

Chocolate Museum
Carrer Comerç, 36
08003 Barcelona
T. 93 268 78 78
info@museuxocolata.cat