Son zamanlarda popüler olan siyah renkli gıdalardan önce mürekkep balığı hakkında bilmemiz gerekenler var. Zira bu siyah renk mürekkep balığının sıvısından elde ediliyor. Mevzubahsi geçen bu mürekkep balığının yaklaşık 80 türü bulunuyor. Bu türler 7,5 santimetreden 1,5 metreye kadar farklı boyutlarda olabiliyor. Yüzgeçleri dar olan bu canlıların, beş çift kol ağzı bulunuyor ve bunlardan ikisi kavrama, geriye kalan sekiziyse emici organ görevi görüyor.

Neden mürekkep balığı deniliyor, onu da anlatalım.

Mürekkep balıklarına ismini veren şey aslında bağırsaklarındaki mürekkep kesesi. Bu canlılar ‘sepia’ adında bir kese taşıyor ve tehlike anlarında bu keseyi suya bırakarak diğer canlıları uzaklaştırıyor. Mürekkep balıklarının en önemli özelliklerinden biriyse, renk hücreleri sayesinde bulundukları çevrenin rengini almaları.

Şimdi gelelim siyah yiyeceklere. Mürekkep balığının mürekkebi kullanılarak tamamen siyah renkle hazırlanan bu yiyecekler, yüksek antioksidan içeriyor. Rengi bir yana, bu mürekkep aynı zamanda deniz tadı taşıyor. Bu nedenle en çok deniz mahsulü olan tariflerde tercih ediliyor. Doğal bir gıda boyası olarak bilinen bu mürekkebin en fazla kullanıldığı tariflerse makarna ve risotto. Sıra dışı mürekkepli tariflereyse mürekkepli kruvasan ve siyah hamburger ekmeğini örnek verebiliriz.