Yemek pişirmeye başlayacaksınız...

Tencereye koyacağınız soğanları doğradınız mı? Suyunuz kaynıyor mu, yoksa kaynamasını dakikalarca bekleyecek misiniz? Malzemeleriniz hazır mı? Yoksa mutfakta dağınık bir halde misiniz? Mutfak düzeni nasıl olmalı?

Tüm bu sorularınıza ‘mise en place’ cevap veriyor.

Mise en Place; mutfakta her şeyin yerli yerinde olmasına verilen Fransızca kökenli bir kelime. Yani yemek yapmaya başlamadan önce yapılan ön hazırlığın tümünü kapsayan bir terim. Mise en Place'ı hazırlamak; kullanılacak malzemeleri doğramak, porsiyonlara ayırmak, ayrı kaselere koymak, mutfakta size yardımcı olabilecek mutfak gereçlerini elinizin altına almak ve servis edeceğiniz tabağı önceden hazırlamakla başlıyor.

Örneğin; 125 gram unu bir kaseye alıyorsunuz, 2 yumurtayı farklı bir kaseye koyuyorsunuz. Çırpıcı teliniz ve kaseniz de tezgahın üzerinde duruyor. Böylece, yemek yapmaya başlamadan önce tüm malzemeleri tarifte yazdığı gibi ayrılmış bir şekilde elinizin altında tutuyorsunuz. Haliyle de mutfaktaki hızınız maksimuma çıkıyor. Sonundaysa, yemek yaparken çok daha rahat ve programlı bir şekilde ilerleyip, çok daha temiz bir ortamda çalışmış oluyorsunuz. Bizden söylemesi.