Öncelikle mikro yeşillik, sebze ve bitkilerin yenilebilir yeşil yapraklarının büyümeye başladığı ilk ana verilen isim. Günümüzde özellikle fine-dining restoranlarda sıkça kullanılan bu yeşillikler, hem görsel olarak çok zarif görünüyor ve eşlik ettikleri tabakların çekiciliğini arttırıyor hem de güçlü aromalarıyla yemeğin tadında önemli bir rol oynuyorlar.

Bu minik yapraklar ilk olarak 1980’lerde Kaliforniya’da kullanılmaya başlanıyor ve popülerliği yavaş yavaş dünyaya yayılıyor. Türk mutfağında da son yıllarda sıkça kullanılan mikro yeşilliklere rastlamak mümkün. Yeşilliklerin önemli özellikleri arasında pişiriliyor olması yer alıyor. Küçük yaprakları salataların üzerine serpebilir, sandviçlere aroma arttırmak için koyabilir ve çorbalardaki gizli tat olarak kullanabilirsiniz. Tüketirken dikkat etmeniz gereken şey boyutlarına aldanmamak. Zira turp sebzesini uzaktan yakından andırmayan hardal yeşili rengi mikro yeşilliği ağzınıza attığınızda baskın bir turp tadıyla karşılaşıyorsunuz. Tere yeşili mikro yeşilliklerden yediğinizdeyse inanılmaz keskin ve acı bir tere tadıyla. Bu sebeple dediğimiz gibi dikkatli kullanmakta fayda var. 

Mikro Yeşillikler Evde Nasıl Yetiştirilir? 

Mikro yeşillikleri yetiştirmek için yapacağınız ilk adım bitki tohumlarını bir gece suda bekletin. Sonrasındaysa bir yoğurt kabına toprak koyun ve tohumları birbirine yakın şekilde sık bir düzende yerleştirin. Sulayın ve üzerine kapak kapatarak 3-4 gün filizlenmesini bekleyin. Sonra kapağını açarak yaprakların fotosentez yapmaları ve yeşillenmeleri için onlara izin verin. Bu süreçten sonrada mikro yeşillikler 6-7 gün içerisinde yemeye hazır oluyor. Bir hafta boyunca da buzdolabında saklanabiliyor.