Michelin yıldızlı restoran denilince akla hemen şık ve ışıltılı restoranlar, pahalı menüler gelebiliyor. Düşünülenin aksine, şef Chan Hon Meng bu durumu değiştiriyor. Dünyanın ilk Michelin yıldızlı sokak yemeği büfesine sahip olan bu şefi detaylıca anlatalım.

Şef Chan Hon Meng, Malezya’nın Ipoh kasabasında bir çiftlikte büyüyor ve 15 yaşında çalışmak için okulu bırakıyor. Yemek yapmaya ilgi duyduğundan, şef olma hayalleri kurarak 1980 yılında Singapur’a taşınıyor. Daha sonra Hong Konglu bir şefin yanında çalışarak kendini geliştirdikten sonra Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice and Noodle isimli bir büfe açıyor.

Büfe her gün sabah 10’da açılıyor; fakat Chan Hon Meng sabah 5’te büfeye gelerek hazırlıklara başlıyor. Şef, haftada 100 saat çalışıyor. Son tavuğu satana kadar büfeyi kapatmıyor ve her gün en az 150 tavuk satışı yapıyor.

Sokak yemeği satıcılarının kirli ve özensiz kıyafetlerinin tersine Chan Hong Meng beyaz şef önlüğü ile servis yapıyor ve profesyonelliğiyle gurur duyuyor. Tüm bu profesyonelliğinin karşılığını temmuz ayında Michelin Guide Singapore tarafından gala yemeğinin davetiyle alıyor. Michelin müfettişlerinin sadece lüks restoranlara değil, sokak büfelerini de denetlediğini kazandığı Michelin yıldızıyla herkese kanıtlıyor.

Uluslarası bir üne kavuşan Chan Hong Meng, bu ünü kullanarak fiyatlarını arttırmıyor, kısa sürelik karlılık yerine uzun süreli müşteri memnuniyetine önem verdiğini dile getiriyor.