Ülkemizde hemen hemen her meyve, her mevsim elimizin altında. Bu imkan her ne kadar kulağa hoş gelse de, taze meyveyi zamanında tüketmenin önemi ayrı. Bunun ilk sebebi olarak; mevsimi gelen meyvelerin doğal yollarla yetişmesi gerektiğini ve olgunlaştıklarında vitamin ve mineral açısından daha zengin olmaları gerektiğini söyleyebiliriz.

Ancak mevsiminde meyve tüketmek sadece bununla kalmıyor. Mevsiminde tercih edilen meyveler, aynı zamanda mevsim koşullarına göre bağışıklık sistemini desteklemeye de yardımcı oluyorlar. Buna ek olarak daha ekonomik olmalarının yanı sıra, mevsim meyveleri tek başına tüketildiklerinde, farklı yemeklere ve tatlılara ilave edildiğinde çok daha aromatik sonuçlar veriyor.

Zamanı gelmişken, Haziran ayının meyvelerini ele alalım.

Bu ayın önde gelen meyvelerinde kayısı ve çilek var.

Bu meyveler zamanında tüketildiğinde eklendikleri tatlıları olduğundan daha lezzetli hale getirirken, bir sonraki mevsim için reçel olarak da hazırlanabiliyor. Bu yemekler için tarif defterinizi karıştırmanız gerek yok. Mevsiminde toplanan Malatya Kayısısı ve Silifke Çileğiyle hazırlanan Algida Maraş usulü dondurmayı denediğinizde ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. Taptaze toplanan meyvelerin soslarıyla hazırlanan bu dondurmalar, kupta, külahta keyifle yenmesinin yanı sıra, kendi meyveleriyle uyum gösteriyor ve tatlılardan milkshakelere kadar alternatif tariflere de olanak sağlıyor.

Kısacası eğer siz de tazesinin makbul olduğu bir sofra isterseniz, Malatya’dan kayısıların ve Silifke’den çileklerin soslarıyla hazırlanan Algida Maraş Usulü’nün Yöresinden serisine keyfine buyur edebilirsiniz!