Yorgunluk veya halsizlik yaşamamak ya da hasta olmamak adına özellikle mevsim geçişlerinde enerji veren, doğal antibiyotikli besinlerden faydalanmak gerekiyor. Mevsim değişiklikleri beslenmemiz üzerinde oldukça büyük etkiye sahipken, uyku düzeni, egzersizlere ağırlık vermek veya temiz havada yürüyüş yapmak da bu dönemde daha da fazla önem kazanıyor.

Bol su içmek, probiyotik besinler tüketmek, yemeklerde sarımsak, soğan, sebze ve meyvelerin iyileştirici gücünden yararlanmak bağışıklık sisteminizi güçlendirirken aynı zamanda kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Antioksidan özelliğine sahip bitki çayı içmek de sizleri hastalıklara karşı koruyabilir. Çayınıza ekleyeceğiniz bir adet rendelenmiş taze zencefil, limon ve her derde deva bal bu dönemde size adeta koruma kalkanı olabilir. Bitki çayları dışında gün boyunca içeceğiniz suya da zencefil ve limon ekleyerek tüketebilirsiniz.

Son dönemde adından ve yararlarından sıkça söz ettiren ilikli kemiklerin kaynatılmasıyla elde edilen kemik suyu; hem yemeklerinizi lezzetlendirmek için hem de mevsim geçişlerinde güçlü bir protein deposu olmasıyla mutfakta kullanabileceğiniz alternatiflerden. Hatta buna ek olarak cam bardaklara az miktarlarda koyarak buzdolabında dondurabilir, ihtiyaç halinde eriterek kullanabilirsiniz.

Zamansızlıktan dem vuranlara ise pratik bir çözüm önerisiyle geldik. Çorba ve pilavlara lezzetiyle çok yakışan, Türk mutfağında önemli yere sahip Tavuk Suyunu uzun saatler pişirmek yerine hemen buradan temin edebilirsiniz.

İlikli kemiği, kasap veya marketlerden bulamayanlarsa ilikli dana kemiklerinin, kısık ateşte uzun saatler boyunca kaynatılmasıyla üretilen Knorr Kemik İlik Suyu’nu buradan sipariş vererek en pratik şekilde yemeklerinize lezzet katabilirsiniz.

Son olarak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaya özen gösterin, sebze, meyve ve bol proteinli, besleyici yiyecekleri mutfağınızdan eksik etmeyin. Sağlıkla kalın…