Milföy, Fransızca ‘mille-feuille’ yani ‘bin yaprak’ kelimesinden geliyor. Aslında, milföy olarak nitelendirdiğimiz hamur türü profesyonel mutfaklarda ‘puffy pastry’ yani ‘kabaran hamur’ olarak kullanılıyor. Pişirildiğinde çıtır çıtır olan ve hamur katları birbirinden ayrılan bu hamur işi, katlarının arasında bolca tereyağı bulunduruyor. Pastacılıkta hazırlanması en zor hamur türlerinden biri olarak kabul edilen milföy, neyse ki günümüzde marketlerde hazır olarak satılıyor.

Şimdilerde tuzlu ya da tatlı fırın yemeklerinde kullanılabilen milföy, tarih boyunca etli tartlardan meyveli tatlılara kadar birçok tarife eşlik ediyor.

Bilinen en yaygın milföy tuzluları arasında talaş böreği ve sosisli puflar yer alırken, tatlı kategorisindeyse çilekli milföy, yani Fransız Napolyon tatlısı yer alıyor.

Pek tabii milföyün kullanım alanları sadece bu tariflerle sınırlı değil...

Üzerine sos, peynir ya da ezmelerle kaplanan atıştırmalıklardan, küçük parçalar halinde kıymayla doldurulan mantılara, sade ya da çikolatayla hazırlanan kruvasanlardan, füme somonla servis edilen kanepelere kadar bu liste uzayıp gidiyor.

Yine de bize sorarsanız, milföy çıtır çıtır yapısıyla en çok tatlılara yakışıyor. İster üzeri krema ve çilekle süslenen Napolyon olsun, ister çeşitli marmelat ya da karamelize edilmiş meyvelerle servis edilen tartlar olsun, hazır milföyler günümüzde zor sanılan birçok tarifi basit hale getiriyor.