Meksika mutfağı dünyanın bir ucunda olsa da; et yemekleri, lavaşa benzer ekmekleri ve pilavla servis edilen sulu yemekleriyle Türklerin damak tadına kolayca dokunabilen mutfakların başında geliyor.

Meksika mutfağının başlangıçlarına hızlı bir giriş yapacak olursanız, aklınıza ilk gelecek tariflerin nacho ve quesedilla olması muhtemel. Nacho, Meksika ve Teksas mutfağının birleşiminden doğan Tex-Mex multi-kültürel mutfağında türeyen bir tarif. Nachos'un temeli mısır cipsleri, üzerineyse fasulye, mısır ve kıyma eklendikten sonra peynirle fırınlanarak servis ediliyor. Quessedilla ise aynı malzemelerin iki adet tortilla lavaşının arasında servis edilen versiyonu. Bu iki Meksika tabağına genellikle salsa sos, avokadodan yapılan guacamole sos ve ekşi krema eşlik etmekte.

Meksika mutfağındaki ana yemeklere geçecek olursak akıllara ilk olarak döküm tavada servis edilen etli veya tavuklu fajita geliyor değil mi?

Aslına bakarsanız onlar etlerini daha çok ızgara olarak tercih ediyor. Bunun dışında yine Tex-Mex mutfağından türeyen Chili Con Carne - yani bir tür etli fasulyeli yahni de soğuk günlerin vazgeçilmeyen ana yemeklerinden. Meksikalılar tatlıya pek merakları olmasalar da, 'churros' adını verdikleri, tulumba tatlısına benzeyen ancak şerbet yerine toz şeker ve tarçınla kaplanıp çikolatayla servis edilen hamur kızartmasına da hayır diyemiyorlar.