Kullanacağınız eti yeterince yağlı seçmek, mangal keyfinin püf noktasını oluşturuyor. Bunun nedeni de etin yağ dokusu içerisinde bulunan yağların pişirme esnasında eriyerek ete lezzet katması.

Mangal için et alırken kırmızı et seçiminizde dananın sırt tarafını tercih edebilirsiniz. Antrikot veya yağlı dana pirzolayı (Dallas Steak) deneyebilirsiniz. Etinizin yağlı olması, mangalda yanmasına engel olacaktır. Diğer seçeneklere göre biraz daha yağsız olan bonfile ve kontrfile ise formunu koruyanlar için oldukça uygun et türlerinden. Mangalın olmazsa olmazı köfteyi ise, dana döşünden hafif yağlı bir etle çekilen kıymadan tercih edebilirsiniz.

Kuzu eti ise daha yumuşak ve yağlı olduğu için mangallık etlere oldukça uyum sağlıyor. Özellikle, kuzu sırtı, pirzola ve küşleme mangal için en çok tercih edilen etler arasında geliyor. Kasabınızdan alacağınız kuzu sırtından külbastı veya kuzu şiş yaptırabilirsiniz. Kuzunun bonfilesi olan küşleme de mangala oldukça iyi uyan diğer etlerden biri.

Beyaz et seçimindeyse; buttan yapılan tavuk pirzolası tavuğun en yağlı parçalarından olduğundan etinin daha yağlı ve gevrek bir lezzet kazandırıyor. Bununla birlikte, tavuk kanat ve şiş de ekonomik mangal ziyafetleriniz için rahatlıkla tercih edebileceğiniz seçenekler arasında.

Mangalda Cızbız Köfte tarifimiz için tıklayın,