Sarı sayfaların ve aromatik kokuların muhteşem uyumu: Kitap Kafeler...

Aromatik kokusundan mı, içerdiği kafeinden midir bilinmez, kahvenin kitapların yanına çok yakışan bir içecek olduğu aşikar. Uzmanlar, kitap okurken yemek de dahil olmak üzere dikkati dağıtacak herhangi bir etkinliğin algılarımızla oynadığını vurgulasalar da; kahve gibi içeceklerin kokusu ile okunulan bilgiyi zihinde eşleştiren hafıza teknikleri de yok değil. Aynı zamanda, kafeinin uyarıcı etkisinin daha dikkatli, odaklı ve akıcı bir okumayı da hızlandırdığı da bilinen gerçekler arasında. Tüm bu sebepleri toplayarak kitap-kafe mekan konseptlerinin neden bu kadar yaygın olduğunu da artık anlamak mümkün.

Minoa Kitabevi
Zengin içerikleri ve başka pek bir yerde bulunması mümkün olmayan spesifik yayınlarıyla Minoa Kitabevi adını artık var olmayan Akdeniz medeniyeti Minoa’dan alıyor. İç mimarisinde kullanılan ahşaplar ve yüzlerce kitabın arasında sıcacık bir ortam sunan mekanın bir yarısında da lezzetli kahveler tüketebileceğiniz bir kafe bulunuyor.

Süleyman Seba Caddesi, Refik Osman Top Sokak Akaretler, İstanbul

Alman Kitabevi
Özellikle akademik çalışmalar yapan öğrenciler, öğretim üyeleri ve araştırmacıların uğrak mekanı olan bu kitabevi uluslararası yayınlarıyla da zengin bir seçki sunuyor. İstiklal Caddesi’nin kalabalığından bir adım uzaklaşmak isteyenler için Alman Kitabevi aynı zamanda uluslararası çalışanların da buluşma mekanı.

Şahkulu Mahallesi, İstiklal Cd. No:237, 34431 Beyoğlu/İstanbul

Nail Kitabevi
Anadolu yakasının son zamanlarda en gözde semtlerinden birine dönüşen Kuzguncuk, yalnızca gastronomi alanında değil; sanat, kültür ve müzik alanında da bir merkez olma yolunda ilerliyor. Gurme çikolata atölyelerinden organik tarım tartışmalarına kadar farklı alanlarda çalışanları bir araya getiren semtin en meşhur yerlerinden biri ise Nail Kitabevi. Düzenledikleri ‘Edebiyat Sohbetleri’ ile İstanbul’un hem zihinleri hem de mideleri doyuran nadir kitapçılarından biri.

Kuzguncuk Mahallesi, İcadiyeCaddesi, No 32, Üsküdar/ İstanbul