Çikolatanın, kakao çekirdeklerinden yola çıkarak size ulaşan bir yiyecek olduğunu biliyor muydunuz?

Çikolatanın karşı konulmaz lezzeti, içerisinde kullanılan kakao çekirdeğinin türlerine göre farklı tatlara sahip oluyor. Aynı zamanda kakao çekirdeklerinin aroması çiftlikten çiftliğe, hatta ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. Söz konusu çikolatada lezzet olduğunda; Afrika en kaliteli kakao çekirdeklerinin üretildiği yer olarak biliniyor.

Kakao çekirdeğinin ülkelere göre dağılımında Batı Afrika ülkesi Fildişi Sahili, tek başına yılda 1,2 milyon ton kakao üretiyor. Gana, yılda 550 bin tonla dünyanın ikinci büyük kakao üreticisi olarak listede yerini alıyor. Diğer büyüyen kakao üreticileri arasındaysa; Endonezya, Brezilya, Ekvator ve Meksika bulunuyor.

Dünyada yetişen üç tür ana kakao ağacı bulunuyor. Bu ağaçlar kendi aralarında aroma ve lezzet farklılıkları gösteriyor. Kökeni Orta Amerika’ya dayanan Criollo ağacı, kakao yağı bakımından düşük asitli, aromatik bir tada sahipken, Forastore, Afrika’da ve Brezilya’da kakao üretiminin yüzde 80’i oluşturuyor. Son olarak Trinitario’ysa; biraz önce bahsettiğimiz ağaçların melezi olarak biliniyor ve zengin kakao yağından ötürü kaliteli çikolata üretiminde tercih ediliyor.