Focaccia, İtalyan mutfağının pizzadan sonra en çok tüketilen hamur işi demek mümkün. Kimine göre yassı ekmek, kimine göre ise pide sayılan Focaccia’nın türlerine yakından bakıyoruz.

Focaccia, pizzaya benzer bir hamurun bol zeytinyağı ve tuzla buluşmasından elde edilen, İtalya’da sandviçlerde veya yemek öncesinde atıştırmalıklarla servis edilen bir ekmek türü. Yapımı oldukça basit olan bu ekmeğin püf noktasıysa bolca zeytinyağı.

Foccia yaparken pizza hamuru önce zeytinyağı ile yoğurulduktan sonra, diğer ekmek türlerinin aksine bu hamurun düz bir fırın kabında şekillendiriliyor. Düzleştirilen hamurun üzerine parmak uçlarıyla baskı uygulayarak küçük delikler açılıyor ve bu delikler yine zeytinyağı, tuz ve suyla dolduruluyor. Bu karışım, Focaccia’nın pişirilmesi sırasında hamuru yumuşatarak Focaccia’nın tuzu tamamen emmesini sağlıyor.

İsteğe göre biberiye ya da adaçayı ile üzeri çeşnilendirilebilen ya da tamamen sade hazırlanabilen Focaccia, İtalya’da özellikle sandviçlerde en çok kullanılan ekmeklerden biri olarak kullanılıyor. Cenova ve Recco şehirlerindeyse Focaccia’nın içi peynirle dolduruluyor. Hamurun incecik açılarak, formunun verilmesinin ardından bölgesel peynirlerle iç kısmı dolduruluyor ve yemek öncesi atıştırmalık olarak bu Focaccia’lar servis ediliyor.

İtalya’nın kuzeyindeki bazı bölgelerde ise tatlı Focaccia’lar özellikle yeni yıl ve paskalya zamanı hazırlanıyor; geleneksel olarak Liguria’nın dışındaki hemen hemen her restoranda servis ediliyor.

İtalya dışında da farklı türleri yapılan Focaccia’nın en bilinen örneği ise New York’ta hazırlanan patatesli versiyonu. Toskana bölgesinde yapılan bir Focaccia türüne atıfta bulunan bu patatesli ekmek aynı zamanda Amerika’da pizzaya alternatif olarak sunuluyor.