Puglia, Adriyatik Denizi ve İyon Denizi'ne ev sahipliği yapan, sahil kasabalarıyla, taptaze deniz ürünleriyle ve birbirinden lezzetli etleriyle İtalya’nın topuk kısmında yer alan masalsı bir şehir olarak akıllarda kalır. Bari'den Lecce'ye her köşesinde restoranların bulunduğu bu bölge, sizlere Ferzan Özpetek filmlerinden de tanıdık gelebilir.

Puglia, İtalya’nın yiyecek ve ürün olarak en çok gelişmiş bölgelerden biri sayılıyor. Halk, gelirinin en büyük kısmını tarımdan elde ediyor. Her yerde zeytin ağaçları sizi karşılıyor ve hemen hemen her işletme kendi zeytinyağından size ikram ediyor. Kısacası Puglia'ya gidenler aç kalmıyor.

Şehrin deniz kıyısındaki restoranlarına gittiğinizdeyse, kabuklu deniz mahsullerinden balıklara, çorbalardan, risottolara enfes lezzetler damağınızı şenlendiriyor. Bölgenin en önemli deniz ürünü deniz kestanesi sayılıyor ve gittiğiniz her deniz mahsulü restoranında size taptaze sunuluyor. Eğer bir gün Puglia’ya yolunuz düşerse mutlaka;  “Riccio” adı verilen deniz kestanesinin tadına bakmadan geçmeyin.

Puglia'dan sadece geçmek değil, konaklamak da istiyorsanız; burada konaklamalar genellikle "masseria" adı verilen eski çiftlik evlerinde yapıldığını bilmenizde fayda var çünkü bölgede başka tür otel bulunmuyor. Burada filmlerdeki gibi bir büyüye kapılmanız da pek ala mümkün çünkü atmosfer, yapılar, doğal bitkiler ve bembeyaz çiçekler tüm Puglia'yı kucaklıyor.