İtalya bir ucundan diğer ucuna her köşesinde, her sokağında enfes yiyecekleri bulabileceğiniz en bilinen gastronomi şehirlerinden bir tanesi. Sadece yemek değil, Puglia’da deniz, kum ve güneş üçlüsüne doyabiliyor, Roma’nın tarihi sokaklarında kaybolabiliyor ve Floransa’da sanat dolu günler geçirebiliyorsunuz. Dört bir yanında bambaşka tecrübeler edinirken bu ülkede garanti verebileceğimiz tek şeyse: İtalya’da asla aç kalmayacak olmanız.

Peki, İtalya’da neler yiyebilirsiniz diye merak ediyorsanız, hemen başlayalım.

Kahvaltıyla konuyu açalım. Ülkemizde uzun oturmalı, bol malzemeli kahvaltı sofralarını çok sevsek de İtalya’da bu durum biraz daha farklı. İtalyanların kahvaltı için tercihleri çoğunlukla espresso ve kruvasan oluyor. Bu ayrılmaz ikili hemen hemen İtalya’nın her köşesinde, tüm kafelerde karşınıza çıkıyor.

Klasiklerle devam edersek, İtalyan Mutfağı’nın bir klasiği olan Fettuccine Alfredo’nun en lezzetli halini Roma’daki bu makarnanın doğduğu restoran Alfredo alla Scrofa’da bulabiliyorsunuz. Farklı makarna çeşitleri denemek istiyorsanız, Milano’daki Ristorante Da Oscar çeşitli makarna sosları, malzemeleri ve şekliyle kendisini diğer restoranlarlardan ayırmaya yetiyor. Bunun yanı sıra Napoli gibi bazı şehirlerse dünyaca ünlü pizzalarıyla tanınıyor. Bu pizzalardan en bilineni ise Margaritha ve Parmigiana olarak biliniyor.

Pizza ve makarnadan farklı olarak, İtalyanlar salatayı ara yemek olarak tercih ediyor. Ayrıca aperitif olarak çoğu zaman kabak, patlıcan ya da enginar gibi sebze çeşitlerini zeytinyağıyla kızartarak tüketiyorlar. Bir diğer alışkanlıklarıysa, yumurtayı kahvaltıda değil akşam yemeğinde yemeyi tercih ediyor olmaları.

Şehirler arasındaki yemek kültürü farklılığıyla devam edelim. Mesela Kuzey’de balık, patates, mısır ve peynir çeşitleri, binlerce çeşit hamurdan tatlılar ve focaccia baskınken, Güney’e doğru inildikçe zeytin, kapari, sardalya ve ançüez gibi sebze ağırlıklı yöresel tatlar ortaya çıkıyor. Domates sosuysa ülke genelinde hem makarnalarda hem de pizzalarda sıkça kullanılıyor.

Acıktığınızı biliyoruz. Ancak İtalya’ya gidemeseniz bile evinizde hazırlayacağınız pratik tariflerle ya da enfes hazır soslarla bu yemekleri mutfağınız taşıyabilmeniz mümkün.