Ramazanda kurulan sofralar bir başkadır. Ancak iftar sofralarının en güzel yanı, yaptığınız her yemeği sahurda bambaşka şekilde değerlendirerek Ramazan’ın bereketine dahil olmak. İşte birkaç küçük değişiklikle hem sahur hem de iftar sofralarınızı farklı şekillerde zenginleştirebileceğiniz tüyolar:

1- İftar için yaptığınız et soteyi çıtır çıtır bir böreğe çevirebilirsiniz. Bol bol sebze ve etle yaptığınız sotenin kalanını hazır yufkanın ya da milföy hamurunun içerisine sarıp fırınlayarak sahur böreği hazırlayabilirsiniz.

2- Sebze ve tavuğun birlikteliği iftar saati için hem doyurucu hem de hafif bir alternatiftir. Buradan artan bütün lezzetleri küçük parçalar halinde doğrayıp harmanlayarak, Ramazan pidesinin ya da lavaşın içerisinde yepyeni bir tarif üretmek mümkün. Biraz kaşar peyniri ekledikten sonra tavada, tost makinesinde ya da fırında bir süre ısıtabileceğiniz bu şipşak tarif sahur için hem besleyici hem de doyurucu olacaktır.

3- Fırında pişirdiğiniz kuzu ya da dana etini sahur için farklılaştırmanız çok kolay. Kalan etleri hazırlayacağınız çorbalarda ya da sebze yemeklerinde değerlendirebilir hatta dilerseniz fırında makarna ile harika bir alternatif yaratabilirsiniz. 

4- Aynı zamanda tavuk suyu için haşlanan tavukları da iftarda tavuklu pilav olarak değerlendirmek mümkün. Artan haşlanmış tavukları farklı bir şekilde sahurda patates salatasının içinde kullanmak ya da tavuk suyuna çorba yapmak da iyi bir alternatif olabilir. 

5- İftarda pilav yaptıktan sonra kalan pilavlarınızla kadınbudu köfte ya da peynirli çıtır pirinç topları yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken pilavları elinizle yuvarladıktan sonra un, yumurta ve/veya galeta ile panelemek.