Yemek yapmak, sadece karın doyurmak adına yiyecek hazırlamanın çok daha ötesinde bir tutku. Eğer siz de tereyağının içinde eriyen unun kokusuyla mutlu oluyor, ocakta kaynayan meyvelerin aromasıyla çocukluğunuza dönüyorsanız bu tutku sizin için de geçerli.

Tutkunuzu gerçeğe dönüştürmek adına elinizdeki yeteneği keşfedip harikalar yaratmak isterseniz sizin için seçtiğimiz, evinizde bulunması gereken kitaplara bir göz atın deriz.

Ece Zaim - Açık Mutfak
Sıra dışı görünen birçok tarifi kolaylıkla anlatan Açık Mutfak’ta; kahvaltı, ev yemekleri, misafirlere özel lezzetler ve tatlı gibi birbirinden farklı tarifler yer alıyor. Ece Zaim’in modern ve klasik yemek tariflerini bir arada bulabileceğiniz, 2,5 yıllık bir çalışmanın merakla beklenen ilk kitabı Açık Mutfak’a yemek pişirme süresince güvenebilirsiniz.

Cenk Sönmezsoy - Cafe Fernando
“Bir pasta yaptım, yanağını dayar uyursun.” sözüyle dikkatleri üzerine çeken Cenk Sönmezsoy, Cafe Fernando ile dünyanın en çok okunan yemek bloggerları arasında yer alıyor. Dünyanın dört bir yanından okuyucuya sahip olan blogunu, dört yıllık bir çalışmanın sonucunda kapsamlı bir kitaba dönüştüren yazar; kurabiye, kek, pasta, tart, ekmek, dondurma ve reçel gibi 100'ü aşkın tatlı ve hamur işi tarifi sunuyor. Tariflerinin yanı sıra püf noktaları ve nasıl yapılır sorularına da kapsamlı bir kaynak oluşturuyor.

Aydan Üstkanat - Un
Hayatı ’Un’un üzerinden anlattığı kitabında Aydan Üstkanat, önemli tariflerini ve dünya mutfağından unla ilgili sırları bu kitapta bir araya getiriyor. Unun tarihini öğrenip, kendinizi iyi hissettiren yemeklere giden yolda yeni bilgiler bulacağınız bu kitapta denenmiş ve özenle hazırlanmış tarifler bulunuyor.

MSA - 1939'dan Günümüze Kaynaklarda Yemek Kültürü Terimleri Sözlüğü
Mutfak Sanatları Akademisi’nin tez niteliğindeki araştırmalarını içeren 1939'dan Günümüze Kaynaklarda Yemek Kültürü Terimleri Sözlüğü, farklı şive ve dillerin yemek ile ilgili kelimelerin söyleniş biçimlerine ve coğrafi değişikliklerine yer veren detaylı bir kaynak. 1939’dan günümüze bu alanda yayınlanmış kitapların da referans olarak alındığı bir araştırma olan bu sözlük, yemeklerin tarihini ve yöresini de mercek altına alıyor.

Refika Birgül - Refika’dan Hızlı Tarifler
Mutfakta geçirilen her vaktin keyifli kılınması gerektiğinin altını çizen Refika Birgül’ün Refika’dan Hızlı Tarifler kitabı, 10 dakikada hazırlanabilecek yemekleri bir araya getiriyor. Evde yemek yapma alışkanlığının azaldığı bu günlerde bu alışkanlığı yeniden canlandırmak için önemli bir misyon üstlenen kitabın en büyük avantajı tariflerin çok pratik olması.

Gamze Bursa - No 22
Yemek stilisti Gamze Bursa, kolay uygulanan ve ufak dokunuşlarla bir ziyafet yaratan tariflerini ikinci kitabi No 22'de derledi. Üzerindeki QR kodu okutarak tarifler için hazırlanan kısa filmleri izlemenize olanak tanıyan kitap, yemek kitapları arasında yenilikçiliğiyle fark ediliyor. Aynı zamanda davetler için menüler de barındıran No 22, güzel fotoğraflarıyla da adından bahsettiren yemek kitaplarından.