Besin değeri yüksek yiyecekler yiyin, suyu diğer şekerli içeceklere tercih edin. Her gün mutlaka biraz hareket edin. Geceleri 7-8 saat uyumayı hedefleyin. Stresi azaltın… Bunlar her gün duyduğumuz şeyler. Söylemesi yapmaktan daha kolay. Bu yüzden, kendi sağlık yolculuğunuza çıkarken öncelikle bırakmanızı önereceğimiz beş sağlıksız alışkanlığı anlatacağız. Sonrasında sağlıklı yaşam için yeni rutinler oluşturmak size kalmış!

Yetersiz Bir Kahvaltı (Çoğunlukla Şeker İçerikli!)

Bir granola bar ve yağsız yoğurt. Meyveli smoothie. Esmer şeker ve kuru üzüm ile bir kase yulaf ezmesi. Bunların hepsi sağlıklı kahvaltılar gibi görünüyor, değil mi? Ama pek de öyle değiller ve pratik olmalarına rağmen çok sağlıksız alışkanlıklar! Bu kahvaltıların tümü, çoğunlukla şeker içerir ve kan şekerinizin aniden yükselmesine ve ardından oldukça hızlı bir şekilde düşmesine neden olur. Bu öğünlerden sonra, neredeyse her zaman ikinci bir kahvaltıya veya atıştırmalığa ihtiyaç duyarsınız.

Çözüm: Şeker/karbonhidrat ağırlıklı bir kahvaltı yerine dengeli beslenin ve bu sağlıksız alışkanlıktan hemen kurtulun! Mesela haşlanmış yumurta, sonra bir parça meyve ve için küçük bir avuç fındık ekleyin. Böyle beslendiğinizde karbonhidrat, protein ve yağ dengesini yakalamış olacaksınız. Bu yaklaşım sizi öğle yemeğine kadar tok tutacak ve güne dengeli kan şekeri ile başlamanızı sağlayacaktır. Sağlıklı diğer kahvaltılık tarifler için sizi böyle alalım.

Azı Karar Çoğu Zarar

Sağlıklı yağları yemenin ne kadar faydalı olduğunu asla inkar etmiyoruz. Ama tahmin edebileceğiniz gibi ne kadar sağlıklı ya da hafif olursa olsun, fazlası zararlı! Örneğin, küçük bir avuç fındık veya bir yemek kaşığı fındık yağı/zeytinyağı iyi birer porsiyondur. Ancak, çoğu zaman avuç avuç fındık yiyebiliyoruz ve yağı salatlarımıza ölçüsüzce dökebiliyoruz. İşte bu kolayca vazgeçebileceğiniz bir sağlıksız alışkanlık!

Çözüm: Aslında oldukça basit, yediklerinizi ölçün! Fındık yerken, paketten küçük bir avuç alın ve masanızda atıştırmalıklar için bir kaseye koyun ya da salatanızda yağ kullanırken, dökmeden önce bir yemek kaşığı ile porsiyonlayın. Emin olun bu kadar yağ yetecektir! Bu şekilde, bir kaşıktan fazla zeytinyağı kullansanız veya bir avuçtan fındık yeseniz bile, gerçekte ne tükettiğinize dikkat etmiş olursunuz. Belki refleks haline gelmesi biraz zaman alacak ama eminiz er ya da geç bu sağlıksız alışkanlıktan kurtulacaksınız…

Sürekli Sakız Çiğnemek

Vücudunuz, çiğnemeyi “Yemek geliyor!” olarak yorumluyor! Yiyecekler size yöneldiğinde, tüm vücudunuz sindirim sürecini hızlandırır ve yiyecek aramaya başlar. Hiç sakız çiğneyip midenizin guruldamaya başladığını duydunuz mu? Muhtemelen pek çok kez… Vücudunuz, çiğnemeyi kalorilerle ilişkilendirmek için çok sıkı bir şekilde programlanmıştır! İşte sakız çiğnemek de istemediğiniz zamanlarda iştahınızı açabilir ve sizi gün boyu atıştırmalık aramaya sevk edebilir. Bu durum neredeyse her gün karşılaştığımız ve hiç de farkında olmadığımız bir sağlıksız alışkanlık!

Çözüm: Gün içinde nefesinizi tazelemeye ihtiyaç duyuyorsanız sakız çiğnemek yerine, çantanıza seyahat boyu diş fırçası ve macunu atabilir ya da garagaranızı minik bir şişeye aktararak yanınızda taşıyabilirsiniz. Sağlıksız alışkanlığınızdan kurtulurken, diş ve diş eti sağlığınızı da desteklemiş olursunuz!

Gün İçinde Sayısız Kahve

Kahve güne başlamanın güzel bir yolu olabilir, ancak bütün sabah hatta tüm gün boyunca kupanız elinizden düşmüyorsa buraya dikkat etmek gerekiyor. Kafein kısa vadeli olarak iştahınızı bastırabilir, bu da gün içerisinde acıktığınızı anlayamadığınız için gece yarısı birden büyük bir açlık hissetmenize sebep oluyor! İşte bu gerçekten sağlıksız bir alışkanlık!

Çözüm: Her gece sizi buzdolabının önünde zaman geçirten ya da gece paket servis yapan restoranları aratan iştahınızdaki bu büyük dalgalanmayı önlemek için, sabahın ilk fincanından sonra kahve yerine siyah çay ya da bitki çayına geçin. Asla kahve içmeyin demiyoruz, ancak ilk fincandan sonra çaya geçin ve iştahınızın nasıl dengelendiğini hissedin. Siyah çayı çok sevdiğinizi biliyoruz ama sağlıksız alışkanlığınızdan kurtulmak için nane, papatya veya sevdiğiniz herhangi bir bitki çayını denemenizi öneriyoruz! Lipton vitaminli çaylar ile hazırlanan çok lezzetli ve sağlıklı soğuk çay tariflerimize ne dersiniz?

Düzensiz Uyku

Şimdi bahsedeceğimiz aslında kendi kendimizi zorladığımız bir sağlıksız alışkanlık… Sevdiğiniz dizinin yeni sezonu çıktığında, sabaha kadar başından kalkamadığınız oluyor mu? Belki tüm hikayeyi öğrendiğiniz için keyiflisiniz ancak fark etmeyeceğiniz şey, yetersiz uykunun ertesi gün şeker ve karbonhidrat yeme isteğini artıracağıdır. Eğer bahse konu gün iş günü ise durum çok daha kötü çünkü uykusuz olduğunuz için de kahve ya da şekerli gıdalara yöneleceksiniz…

Çözüm: Kendinize bir mola süresi belirleyin. Eğer sadece bir gün yayında olacak bir film değilse - öyle olmadıklarını biliyoruz – zamanlara bölerek izleyin, çılgınca bir maratona girmeyin. Bu sağlıksız alışkanlığı terk ettiğinizde daha düzenli uyuyacak ve enerji ihtiyacından dolayı şekerli gıdalar tüketmek zorunda kalmayacaksınız.

Eğer kolayca uykuya dalamıyorsanız zihninizi uykuya hazırlamak için sizi Saç Bakım Güzellik'in yazısına davet edelim. Mutlaka göz atın!