Hayata Sarıl Derneği tarafından kurulan Hayata Sarıl Lokantası, derneğin üstlendiği ilk faaliyetlerinden bir tanesi. Evsiz ve toplum tarafından yok sayılan bireyleri tekrar topluma kazandırmak adına 2017 yılında kurulan dernek, Hayata Sarıl Lokantası aracılığıyla akşam saatlerinde evsizlere ücretsiz yemek servisi yapıyor.

Türkiye’nin ‘Hayata Geri Kazandıran’ ilk lokantası mottosuyla kurulan Hayata Sarıl Lokantası, akşam 19:30’a kadar normal bir lokanta gibi ücretli servis verirken, 19:30’dan sonra toplum tarafından yok sayılan, evsiz veya sokakta yaşayan bireyler için hem bir çalışma hem de bir karın doyurma mekanı olarak işlev görüyor.

Her ay ünlü bir şefin iştirakı ve Hayata Sarıl Lokantası ekibinin beraber hazırladıkları yemekler, akşamları ücretsiz bir şekilde misafirlere ikram ediliyor. Askıda kahve, askıda sinema bileti ya da askıda ekmek gibi konseptlerle daha önce karşımıza çıkan bu sosyal sorumluluk projesi, Türkiye’de ilk defa bir lokantanın geneline yayılıyor ve tamamen ücretsiz bir yemek servisine dönüşüyor.

Misafirlerin, ünlü şeflerin hazırladıkları yemeklere ücretsiz olarak ulaşabilmesiyse ‘iyi yemek pahalı olmak zorundadır’ algısını tamamen ortadan kaldırarak malzemenin değil, şefin önemini ortaya koyuyor. Şimdiye kadar Maksut Avşar, Şemsa Denizsel, Civan Er, Mehmet Gürs ve Didem Şenol’un yemeklerini servis ettikleri lokanta, müşterilerini hem askıda yemek sistemine dahil olmaya hem de derneğe bağışta bulunmaya davet ediyor.