Birçok beslenme diyetinde hafif yemekleri tercih etmek öğütlenir. Bu, sadece kilo vermek için değil, aynı zamanda vücutta herhangi bir rahatsızlık yaşamamak için de önemli. Üstelik lezzetli ve doyurucu yemek aslında sanıldığı kadar karmaşık değil. Öğünlerinizde yapacağınız basit değişiklerle hem Ramazan ayını rahat geçirebilir hem de yaza hazırlık yapabilirsiniz. 

Nasıl mı, hemen anlatalım. 

İçilebilir Öğünler

Birçok kişi, katı bir besin almadığında doymadığını ve yemekten keyif almadığını söylüyor. Bu durum son zamanlarda smoothie akımıyla değişiklik gösteriyor. Çiğ sebze, meyve ve bitki sütleriyle hazırlanabilen bu içilebilir yemeklere merhaba demenin zamanı geldi. Öğünlerinize dahil edeceğiniz smoothielerle hafif yeme alışkanlığınızı başlatabilirsiniz.

Pilav Yerine Sebze

Bazı tabaklar pilavsız, bazı günler makarnasız geçmiyor. Ama basit değişikliklerle bu besinleri daha az tüketmek mümkün. Makarna yerine kimi zaman değişiklik yapıp kabak noodle ya da pilav yerine rondodan geçirilmiş karnabahar pilavını deneyebilirsiniz. Yine aynı şekilde, tüm bunlar yerine fırın ya da haşlanmış sebzeleri tercih edebilirsiniz. 

Günlerin Dengesi

Elbette çok yediğiniz günlerin ardından daha hafif yemekler tercih ediyorsunuz. Ancak kalorisi yüksek yemeklerden vazgeçmenin kolay olmadığını da biliyoruz. Bu nedenle önerimiz şu; haftanın birkaç günü istediğinizi yiyin ancak ertesi günlerde sebze ağırlıklı hafif yiyeceklerle dengelemeyi unutmayın. 

Önce Salata

Birçok mutfak kültüründe çiğ sebzeler ana yemekten önce yenir. Biz de bu formülü salatalara uygulamayı öneriyoruz. Ana yemeğe geçmeden önce yiyeceğiniz küçük bir salata daha hızlı doymanızı sağlayacaktır. Böylece ana yemekten önce midenizi biraz olsun doldurmuş olursunuz.

Baharatlara Merhaba

Yemeklerin tadının tuzdan geçtiğini düşünenlerdenseniz, bu önerimize kulak verin. Zira kullanacağınız zengin baharatlar sayesinde daha az tuz tüketebilirsiniz. Çeşitli baharatları karıştırarak yeni baharatlar yaratabilir, hatta acı soslarla tuz ihtiyacınızı azaltabilirsiniz.