Dünyaca ünlü Fransız mutfağının en bilinen tariflerine yakından bir bakış.</em
Dünyanın en ünlü mutfaklarından biri Fransız mutfağı sayılıyor. UNESCO tarafından korumaya alınan bu mutfak, dünyaya ve gastronomiye neler katıyor hemen anlatalım.

Fransızların öncelikle en dikkat çekici özelliklerinden biri sadece 3 öğün beslenmeleri, Fransızlar için sadece 3 ana öğün mevcut ve ara öğün ya da öğünler arası atıştırmalıklar tüketmeyi tercih etmiyorlar. Her ne kadar fazlasıyla hamur işi tüketiyorlarmış gibi gözükseler de öğünlerinden sadece biri hamur işi ağırlıklı oluyor. Bu genellikle günün ilk öğünü olurken, kahvaltı öğününde croissant (kruvasan), baguette (baget ekmeği), pain au chocolat (çikolatalı kruvasan) ya da çeşitli hamur işlerini tüketiyorlar. Fransızlar için günün en önemli öğünüyse hiç şüphesiz öğlen yemeği. Özellikle öğle yemeğinde kapsamlı bir menü tercih eden Fransızlar, ilk olarak aperitifler ya da amusé bouche denilen iştah açıcılarla yemeğe başlıyorlar. Ardından çorba ya da salatayla devam eden menü; sebze, tavuk, et ya da deniz ürünlü bir ana yemekle devam ediyor. Son olarak tatlı ya da peynirle son bulan öğle menüsü birçok Fransız için oldukça önem taşıyor. Akşam yemekleri öğle menülerine göre bir nebze daha hafif olsa da; zaman zaman menülerinde peynir tabakları, aperitifler, zengin bir ana yemek, tatlı mevcut oluyor.

Düzenli beslenme alışkanlıklarının en başında yemek saatlerine oldukça sadık kalmaları gelirken, aynı zamanda masa dışında bir yerde yemek yememeleri de Fransızları sağlıklı beslenen milletler arasına sokuyor Günümüz koşulları her ne kadar buna karşı çıksa da Fransızların yemeği paket yaptırma ya da ‘to go’ alma gibi bir alışkanlıkları yok. Bu nedenle de yedikleri yemekler ‘slow food’ akımına bir örnek oluşturuyor. Çocukların beslenme eğitiminin küçüklükten başladığına inanan Fransızlar genel olarak onlar için farklı ya da özel menüler oluşturmuyorlar. Çoğu restoranda çocuk menüsü bulundurmayan Fransızlar, yedikleri yemekleri hiç değiştirmeden çocuklarıyla paylaşıyorlar.

Fransız mutfağının vazgeçilmezleri arasında olan peynir, şarap, hamur işi de aynı şekilde onların beslenme alışkanlıklarının büyük bir kısmını oluşturuyor. Bunların yanı sıra farklı lezzetlere de alışık olan Fransızlar, öğünlerinde kurbağa bacağı, salyangoz, kaz ciğeri gibi lezzetlere de sıklıkla yer veriyorlar.