Fırında sebze tarifleri, hem kolay yapıldığı için hem de birçok yemeğin yanına yakıştığı için birçok kişinin favorisi. İster baharatlarla, ister soslarla, isterseniz de çeşnilerle taçlandırabileceğiniz sebze karışımlarına bir göz atalım.

Kekikli Çeşni

Lezzeti biraz arttırmak ve mis gibi kekik tarifini tüm mutfağa yaymak için kekikli çeşni tarifi tam size göre. Kekikli çeşni hazırlamak için tuz, zeytinyağı, sarımsak, bolca taze ve kurutulmuş dağ kekiğiyle biraz limon kabuğunu harmanlayın. Daha sonra sebzelere bulayıp fırına verin. 

Acılı Çeşni

Özellikle tavuklu yemeklerin yanına ya da atıştırmalık olarak hazırlayabileceğiniz bu tarif acı severleri mutlu edecek cinsten. Öncelikle patates, kabak, havuç gibi sebzeleri yıkayıp kuruladıktan sonra, toz pul biber, tuz, karabiber, zeytinyağı ve susamla harmanlayın. Bu çeşniyi atıştırmalık olarak sunacaksanız, yanına hazırlayacağınız yoğurt sos, acıyı hafifletecek ve her damağa uygun bir servis yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Hardallı Çeşni

Patates seviyorsanız, hardallı çeşni tam size göre bir tarif. Bunun için öncelikle patatesleri temizleyin. Daha sonra derin bir kaba alıp zeytinyağı, tuz ve dijon hardalla harmanlayın. Patatesleri bu çeşniyle iyice karıştırdıktan sonra 5-10 dakika bekleyin. Bu sürede hardal patateslere lezzetini katacak ve pişirirken yüzeylerinin daha da çıtır olmasına sebep olacaktır.