Kusursuz bir yeme-içme deneyimi için atılan her adımın dikkatli, nitelikli ve detaylara odaklı olmasını bekleriz. Öyle ki, bu deneyim fine-dining restoranlarda ise, ancak sistemli ve kontrollü bir akışta yapılması şartıyla mükemmele ulaşabileceğini öngörürüz. Peki bir yemeksever olarak iyi bir restoranı nasıl ayırt edebiliriz?

Mutfak Organizasyonu
Çoğunlukla sipariş verdiğiniz tabağın mutfaktan masanıza dek geçtiği süreci göremezsiniz. Transparan bir duvarla ayrılmış mutfak planı olan bir restoranda değilseniz ya da şefin izniyle mutfağa göz atamıyorsanız, salon şefine bu soruları yöneltebilirsiniz. Ama durun! Nitekim iyi bir fine-dining restoranda kullanılan ürünler, tabak içerikleri ve hazırlanış şekilleri gibi önem taşıyan bazı bilgilerin zaten sunum süresinde size söylenmeleri gerekir!

Servis
Hizmet kalitesi bir mekanın dışarıya yansıttığı yüzüdür; garsonların yetkinliği, iş bilirliği ve detaycılığı beklenilen düzeyde olursa restoranın müşteri memnuniyeti de aynı oranda artar. İyi bir servis elemanının hareketleri yavaş, isabetli ve tonundadır. Bunun yanı sıra; şef de yemeğinizi beğenip beğenmediğinizi sormak üzere masanıza kısa bir ziyarette bulunabilir.

Servis Düzeni
Her restoranda yemek sunumları kendine has özellikler taşıyor. Tabaklar ve yeme-içme takımları da bu niteliklere göre düzenleniyor. Ama en önemli kural, masadaki her şeyin tertemiz olması. Bu temizlik düşüncesine çatallarda ya da bardaklarda kalan su lekeleri de dahil!

Bunun yanı sıra; sıcak yemeklerin servis edildiği tabakların sıcak, soğuk yemeklerde ise soğuk olması servis düzenindeki en önemli detaylardan biri.

seo