Havuç; rezene ve dereotu gibi yabani çiçeklerin bulunduğu bir aileden geliyor. Genelde turuncu renkleriyle aklımıza kazınsalar da farklı renk ve çeşitleri de bulunuyor. Köklü sebzelerin çoğunluğunda olduğu gibi evde yetiştirmek için uygun uygun olan havuç, toprağın içindeki gelişimini tam göremediğimiz için sürprizli sonuçlar verebiliyor. Uzun ve tatlı havuçlarınızı evinizin konforunda yetiştirmek için doğru sulama ve iyi toprakla köklerini mutlu etmek gerekiyor. Uygulayacağınız basit birkaç adımda ısırınca çıtırdayan şeker gibi havuçlarınızı kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.

İhtiyacınız olan malzemeler:

1- Bol ışık alan bir alan seçin çünkü her ne kadar toprağın altında olsalar da havuçlar ışık ve güneş görmek istiyor.
2- Havuç gevşek, asidik ve iyi su alan verimli toprakları istiyor. İçinde taş parçacıkları olan sert topraklardan uzak durmak en doğrusu.
3- Geniş bir saksı
4- Bolca su

Nasıl ekilir?

1- Geniş bir saksıyı yarısına kadar toprakla doldurun. İçinde taş parçacıkları varsa mutlaka ayıklayın. Sert bir toprak olmaması büyük önem taşıyor.

2- Havuç tohumları oldukça küçük boyutludur. Dolayısıyla yüzeye daha yakın bir şekilde konumlandırarak saksıya ekilmeleri gerekir. Ektikten sonra üzerini yine verimli toprakla doldurun.

3-Havucun toprağını sürekli nem kontrolü yaparak sulayın. Fazla ıslatmadan ve kuru bırakmadan düzenli nemlendirmeniz önemli. Normal şartlarda haftada bir kereden fazla sulamaya gerek olmayacaktır. Ancak parmağınızla toprağın nemini kontrol ederek karar vermenizde fayda var.

4- Havuç ekildikten sonra 50 güne kadar bir süreye ihtiyaç duyar. Bu süre içinde sineklerden ve etrafını saran farklı bitkilerden sıklıkla temizleyin ve koruyun.

5- Havuçlarınızı erken hasat etmemeye özen gösterin. 50 gün sonrasında yüzeydeki çimlenen kısımlarının etrafını eşeleyerek rahatlatın. Havuçlarını çekerek hasat edin.

Evdeki havucunuzu çimlendirerek de havuç yetiştirebilirsiniz. Geniş bir cam tabak içerisine su ekleyin. Havuçları baş kısımlarından kesin. Sapları ve yeşil kısımlarıyla birlikte suyun üzerine dikey yerleştirin. Işık ve güneş alan bir yerde düzenli sulayın. Çürütmemeye dikkat edin. Yeşillenmeye başladıklarında yani yaklaşık bir hafta sonra saksıya aktarabilirsiniz.

Saksıyı tohumla yetiştirme kısmındaki gibi hazırlayın. Havuçları dik bir şekilde yüzeye yakın ekin. Üzerlerini tamamen kapatmadan topraklayın. Yeşil sapları açıkta bırakın. Sürekli nem kontrolü yaparak sulayın. 15 gün kadar sonra minik boyutlu havuçlarınızı hasat edebilirsiniz.