Mevsim alerjilerinin en yaygın ve ısrarcısı tartışmasız içinde olduğumuz ilkbahar. Doğanın uyanışı ve havaların ısınmasıyla birlikte bitkiler her zamankinden daha fazla polen yaymaya başlıyor. Polen hassasiyeti olanları hızla etkisi altına alan bahar nezlesi de; yaşaran gözler, burun akıntısı ve hapşırıklarla hayatı zorlayabiliyor. Günün büyük kısmını evde geçirdiğimiz günlerde dışarıda çok fazla vakit geçirmesek de camdan, balkondan bahçeden gelen polenler sizi korkutabilecek hapşırmalara yol açabilir. Doğadan gelen her şeyin çözümü yine doğada olduğu için kolaylıkla ulaşabileceğiniz mevsim malzemeleri ve bitkileriyle bünyenizi güçlendirebilirsiniz.

Bitki çayları

Bazı bitkiler rahatlatıcı etki yarattıkları için kullanan kişilerde sakinlik sağlayabiliyor. İçeriğindeki doğal elementlerle de iyileştirici etkiye sahip olabiliyor. Yeşil çay, papatya, nane, mürver çiçeği ve anason bu durumlarda başvurulan bitkiler arasında yer alıyor. Tek tek ya da kendi bitki karışımlarınızı hazırlayarak tüketeceğiniz bu çaylar vücudu gevşeterek stresi de azaltabiliyor.

Probiyotikler

Bağırsak floranızın sağlıklı olması, güçlü bağışıklık sisteminin olmazsa olmazı. Kefir bu konudaki en doğal ve sağlıklı kaynaklardan. İlik, kemik suları ve ev yapımı yoğurt da tercih edebilirsiniz.

Doğal Bal

Alerjiye sebep olan polenden yapılan balın alerjinin panzehirlerinden olması ilginç değil mi? Azar azar ve düzenli tüketeceğiniz lokal ve doğal bal alerjiyi durdurmaya yardımcı oluyor. Bulunduğunuz bölgeden doğal üretilmiş, mümkünse petek balını tercih etmeniz daha doğru. Elbette bal aynı zamanda bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Sarımsak

Süper gıdalar arasında hem aroma zenginliği hem de güçlü antioksidan özelliğiyle her zaman ilk sıralarda yer alan sarımsak mevsim geçişlerinde de en güçlü besininiz. Tarih boyunca iyileştirici gücü için kullanılmış, bitkisel karışımlara eklenmiş.

Yabanmersini

C vitamini yönünden zengin yabanmersinini pankeklerin üzerine bolca ekleyerek renklendirebilir, smoothie’lerinize katabilirsiniz.

Balık

Omega 3 kaynaklarını daha sık tüketmeye çalışın. Somon, orkinos, ton gibi balıkları Omega-3 asitleri yönünden zengin oldukları için bağışıklık sisteminin korunmasında size yardımcı olabilir. Haftada en az bir kez tüketmeyi ihmal etmeyin.