Fransız Kraliçesi Marie Antoinette’in bu meşhur sözü aslında bildiğiniz gibi değil. Açıklayalım.

18.yüzyıl Avrupası’nda ekonomik sıkıntılar, kıtlıklar kıtanın dört bir yanını sarmışken, ülkede büyük bir kaos başlıyor. Krallık bu sıkıntılardan çok fazla etkilenmezken halkın büyük bir çoğunluğunun evine ekmek götüremediği fakir bir döneme giriyor.

Halk yaşadığı sıkıntılar sonucunda ekmek bulamıyoruz diyerek isyan etmesine Kraliçe Marie Antoinette’nin ‘’Ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler’’ diyerek cevap verdiğini Jean-Jacques Rousseau, İtiraflar adlı kitabında anlatıyor.

Gelelim, bu sözün doğruluğuna.

Kraliçe Marie Antoinette’in bu sözü söylediğine dair bir kanıt yoktur ki hangi gün söylediği bilinsin. Kitapta geçen prensesin Antoinette olduğunun düşünülmesinin sebebiyse, prensesin halkına karşı duyarsızlığının nam sallanmasından dolayı kaynaklanıyor. Ancak kitap her ne kadar 1780’lerde yayımlansa da yazımı 1765 yılında tamamlanıyor.

Bunu göz önünde bulundurduğumuz zamansa Marie Antoinette bu yıllarda sadece 9 yaşında küçük bir çocuk olduğunu görüyoruz. Bu nedenle böyle bir şey söylemiş olması da mümkün olmaması da ihtimaller arasında.