Onları tanıyıp, bilgilerinden faydalandıkça neden bu kadar ünlü olduklarını anlayacaksınız.

Gordon Ramsay
Mutfakta aniden sinirlenen yapısıyla tanıdığımız İskoç şef Gordon Ramsay; Hell’s Kitchen, Ramsay’s Kitchen Nightmares, The F Word ve Master Chef’in de bu bulunduğu birçok televizyon şovunun sahibi. Gordon Ramsay imzasını taşıyan restoranların toplamında 16 Michelin yıldızı bulunuyor. Ayrıca Ramsay’ın kendisine ait yemek tariflere verdiği yaklaşık 80 adet yemek kitabı mevcut.

Nigella Lawson
Nigella, dünyanın gastronomi alanında bilinen şirketlerinden biri olan J. Lyons Company’nin veliahdı. BBC’nin senelerdir yemek programlarında yer alıyor ve yemek kitapları yazıyor. Çeşitli tariflere yer verdiği yemek kitaplarına Nigella Express, At My Table ve Nigella Christmas’ı örnek verebiliriz.

Wolfgang Puck
Dünyada çok tanınan ve saygı duyulan şeflerden biri, Wolfgang Puck. Şef olmanın yanı sıra; restoran sahibi, yazar ve aktör. Sahip olduğu restoranlar 2004 yılından beri ‘’En İyi 40 Restoran’’ içerisinde yer alıyor. Bu restoranlarından biri olan Spago Istanbul, Nişantaşı’ndaki St. Regis otelin en üst katında ‘çiftlikten masaya’ felsefesini yansıtan menüsü ile şehre yepyeni bir lezzet kültürü getiriyor.

Rachael Ray
Televizyon programları, restoranları, kitapları, mutfak gereçleri derken Rachael, Amerika’nın en çok izlenen televizyon kanallarından olan Food Network’ün demirbaş ismi konumunda. Genellikle yemek kitaplarında 30 dakikada hazırlanabilen pratik yemek tariflerine yer veren Rachael, ‘’30 Minute Meals’’ kitap serisinin yazarı.

amie Oliver
Oliver, şef kimliğinin yanında televizyon yıldızı ve restoran işletmecisi olarak da biliniyor. Ayrıca, birçok başarılı yemek kitabını kaleme alıyor. 2005 yılında başlattığı ‘’Feed Me Better’’ kampanyası büyük yankı uyandırıyor. Okul çağındaki çocukların okul yemekhanelerinde daha sağlıklı beslenebileceğini destekliyor. Kampanyası için İngiltere’deki okulları geziyor ve çocukların nasıl beslendiğine dair araştırmalar yapıyor.

Paula Deen
Deen, Amerikan mutfağının en tanınan gastronomi figürlerinin başında geliyor. Bugüne dek 14 adet çok satanlar listelerinin zirvesini görmüş yemek kitabına imza atıyor. Evinde yaptığı yemekler büyük ilgi görünce ufak çaplı bir catering şirketi açarak ticarete atılmasının ardından Amerika’nın en ünlü süper market zincirlerinden Walmart’la anlaşan Dean, bu marketlere özel tatlılar üretmeye başlıyor.