Ellerinin değdiği her şeyi özel kılan kadınlar, gastronomi dünyasında da birbirinden başarılı hikayelere öncülük ediyor. Biz de 8 Mart Dünya Kadınlar gününe özel kadın şefleri sahneye alıyoruz.

Ana Roš
Ana Roš, Slovenya’da yer alan Hiša Franko’nun şef/sahibi. Kendisi üç Michelin yıldızı bulunan kadın şeflerden bir tanesi. Aynı zamanda Netflix prodüksiyonu Chef’s Table’da da yer alan Roš, 2017 yılında San Pellegrino tarafından ‘Dünyanın En İyi Kadın Şefi’ seçildikten sonra tüm dünyada tanınıyor.

Elena Arzak
Aile mesleğini senelerdir devam ettiren ünlü şef Juan Mari Arzak’ın kızı Elena Arzak, 2012 yılından beri dünyanın en iyi kadın şeflerinden bir tanesi olarak görülüyor. Şef Arzak, aile restoranı olan ‘Arzak Restaurant’ın mutfağında yemek bilgisini adeta sanata dönüştürüyor. Kendisi halen, işletmesini sürdürdüğü ve aynı zamanda mutfağını yönettiği restoranı Arzak’ta, yöresel Bask mutfağının tatlarını, doğal ve taze tariflerle bir araya getiriyor.

Julia Child
1960’ların unutulmaz kadın şefi Julia Child, yazdığı yemek kitapları ve programlarıyla Fransız yemek kültürünü, hazır yemek kültürüne alışmış olan Amerikalılara tanıtmasıyla biliniyor. Kariyerine eşinin aldığı bir yemek kitabıyla başlayan ve sonralardan yemeğe olan ilgisini keşfeden Child, ‘ev şefi’ konseptine yepyeni bir anlam kazandırıyor.  Dokuz sene süren araştırmalar sonucunda da en ünlü yemek kitabı ‘Mastering the Art of French Cooking’i yayınlıyor. Kitabının 2 milyon kopya satmasıyla da tarihin unutulmaz fenomenleri arasında giriyor.

Elif Edes Tapan
Televizyon programlarından da aşina olduğumuz Elif Edes Tapan, gastronomik yaratıcılığını ve el lezzetini, 1989 yılından beri yemek dünyasına emek vermesine borçlu. Aldığı pek çok övgüyle catering sektöründe de adını duyuran Tapan, üniversitelerde gastronomi eğitmenliği de yapıyor. İstanbul’un önde gelen kadın şeflerinden biri olan başarılı şef, aynı zamanda kendi tariflerine yer verdiği ’44 Tabak Aşk’ ve ‘Yeni Evliler İçin Misafir Sofraları’ kitaplarının da sahibi.

Martha Stewart
Sıfırdan başlayıp ilk kadın milyarderler arasında giren Martha Stewart, sadece Amerika’nın değil, tüm dünyanın tanıdığı en ünlü kadın şeflerinden biri. Julia Child gibi o da ‘home cook’ olarak bilinen bir ev şefi. Öncelerden modellik, avukatlık ve borsacılık yapmaya çalışan Stewart, sonralardan yemek kitaplarının ve programlarının gördüğü yoğun ilgiyle başarısına başarı katıyor ve halen ‘dünyanın en çok kazanan kadın şefi ünvanını koruyor.

Didem Şenol Tiryakioğlu
Didem Şenol Tiryakioğlu’nun adı size tanıdık geliyor mu? Onu önceleri Lokanta Maya’dan ya da Gram’dan duymuş olmanız muhtemel. Zira kendisi 2001 yılından beri gastronomi dünyasının en bilinen kadın şeflerinden. New York’ta aldığı mutfak eğitiminden sonra dünyaca ünlü restoran Eleven Madison Park’ta çalışmaya başlayan Şenol, sonrasında Türkiye’ye dönerek birçok restoranın baş aşçılığını üstleniyor. Önce Lokanta Maya ve ardından Gram Kanyon ve Gram Orjin’i açan ünlü şef, aynı zamanda ‘Kızınız Defneyi Oğlumuz İskorpite’ ve ‘Biraz Maya, Biraz Gram’ yemek kitaplarının da sahibi.

Aylin Yazıcıoğlu
Nicole’un kurucu ortağı ve şefi Aylin Yazıcıoğlu, mutfakta unutulmaz başarılara imza atan kadın şeflerin başında geliyor. Akademisyenlikten vazgeçip şefliğe yönelen ve mutluluğu mutfakta bulan Aylin şef, bu tutkusunu yıllar içinde yeteneğe dönüştürüyor. Yerel ve organik ürünlere yer verdiği restoranı Nicole’de estetik ve yalın tabaklar üzerine çalışmaya devam ediyor.

Şemsa Denizsel
Türkiye’nin en meşhur ‘esnaf lokantası’ Kantin’in sahibi ve şefi Şemsa Denizsel; ilk olarak mevsiminde, taze, yerli ve has ürünlere yer verdiği tarifleriyle adını duyurdu. Sadece lokal ürünlere yer verdiği restoranı Kantin’i kapattıktan sonra Ayvalık’a yerleşen şef, zamansız tarifleriyle gastronomi dünyasında büyük başarılara imza atmaya devam ediyor.