Krem şantiyi kendi mutfağımızda fazlasıyla kullanıyoruz. Ancak yabancı tariflerde geçen creme fraiche ya da sour cream gördüğünüzde ne olduklarını düşünüyor olabilirsiniz.

Şimdi biraz önce bahsettiğimiz tüm krema çeşitlerini detaylıca anlatalım.

İlk olarak, Fransa’ya özgü bir krema sosu olan creme fraiche’le başlayalım. Creme fraiche, geleneksel olarak pastörize edilmemiş kremadan yapılıyor ve içindeki doğal bakteriler sayesinde mayalanarak kıvamı katılaşıyor. Ekşi kremadan daha katı bir kıvama sahip olan creme fraiche, kek, muffin, meyve bazlı turtalar gibi tatlılarla ya da dondurmayla birlikte servis edilebiliyor.

Meyvelere en yakışan ile devam edelim. Ekşi krema olarak ‘sour cream’ pastörize edilmiş kremaya laktik asit bakterisi katılarak elde ediliyor. İçeriğinin %20’si yağ olan ekşi krema, dondurulmuş veya taze meyvelerle birlikte tatlı olarak yenebiliyor. Ayrıca çorbalara ve sebze yemeklerine eklenebiliyor. Meksika mutfağında nachos ya da fatija’ların yanında sos olarak servis ediliyor.

Son olarak, krema şantiye geçelim. Aynı zamanda ‘whipped cream’ olarak bilinen bu krema, sade kremanın kabarana kadar çırpılmış haline deniliyor. Genellikle şekerle ya da vanilya aromasıyla tatlandırılıyor. Kahvelerde, dondurmalarda, waffle’larda ve sıcak çikolatalarda kullanılıyor.