Dünya mutfağındaki peynirlere bakıldığında Türk mutfağındaki lezzetlere yakın olan peynirler de mevcut. Ancak Türk mutfağındaki peynirlere oranla daha aromatik ve kremamsı yapıda peynirler bulmak daha olası.

Dünya peynirlerine başlayacak olursak; Mozzarella peynirine sıklıkla pizzaların üzerinde rastlanıyor. Vatanı İtalya olan bu peynir, yüksek yağ oranı nedeniyle yarı yumuşak peynir sınıfına giriyor. 4 farklı çeşidi bulunan peynirin en sık kullanılanı Bufalo Mozarella. İtalyanların bir diğer lezzetli peyniri ise Burrata, kendisi dünyanın en lezzetli ve en iyi taze peynirlerinden biri olarak anılıyor. Geleneksel olarak bizon sütünden elde edilen peynir, günümüzde inek sütünden yapılıyor. Mozzarella peyniri gibi top şeklinde olan peyniri diğerinden ayıran en önemli faktör içinin yumuşak ve kremamsı oluşu. Bununsa nedeni içinde stracciatella’nın bulunması.

İtalyan peynirlerinin bir diğeriyse Parmesan peyniri. Parmesan özellikle makarna, salata, sandviç gibi lezzetlerin içerisinde kullanılmasıyla biliniyor. Aroma olarak oldukça zengin olan peynirin üretimi için 20 litre süt kullanılıyor.

İtalya’nın bir diğer geleneksel peyniri Asiago peyniri Veneto bölgesinde üretiliyor ve inek sütünden yapılıyor. Hafif tuzlu ve yumuşak yapısı nedeniyle sos olarak eritilerek kullanılıyor.

Tatlıların vazgeçilmez peyniri ise Mascarpone. Bu peynir kremamsı ve hafif lezzete sahip olmasıyla biliniyor. Özellikle İtalyan tatlılarının yapımında kullanılıyor.

Ricotta peyniri de bir diğer yumuşak kremamsı peynirden biri. Özellikle sos ve makarna yapımında kullanılan peynir, Türk peynirlerinden lor peyniri ile uzaktan da olsa benzerlik gösteriyor.

Son olarak Gorgonzola peyniri ise Fransa’nın Rokfor peyniri gibi mavi küflü bir peynir. Kremamsı yapısı ile yarı yumuşak peynir sınıfında anılıyor. Olgunlaştıkça daha sıkı ve aroması yüksek peynirler sınıfına giriyor.

Fransa’nın peynirleri de şarapları kadar ünlü. Roquefort peyniri en aromatik peynirler arasında yerini alıyor. Şarapla mükemmel uyum sağlayan bu peyniri özelleştiren şey ise içerisinde bulunan mavi küfler.

Brie ise özellikle sıcak servis edilen ve aroması az olan peynirlerden biri. Dış kabuğu daha sert içerisi ise kremamsı olan Brie peyniri pastörize edilmemiş sütten yapılıyor. Taze meyve, bal ve tatlılarla servis ediliyor.

Brie’ye çok benzeyen bir diğer Fransız peyniri ise Camembert, bu peynir yapı olarak Brie ile benzerlik gösterse de olgunlaştırılarak piyasaya sürülüyor bu sebeple tadı Brie’ye oranla daha aromatik oluyor. Camembert de Brie gibi bal, taze meyve ve tatlılarla sıklıkla servis ediliyor.

Chèvre ise Fransa’nın yumuşak ve aromatik peynirlerinden biri olarak biliniyor. Meyve ve salatalarla servis edilen peynir keçi sütünden yapılıyor ve kızartılarak servis ediliyor.

Bir diğer peynir cenneti Hollanda’nın en meşhur iki peyniri ise Edam ve Gouda. Bu iki peynir çeşidi de mumlanarak olgunlaştırılıyor. Aromatik olarak birbirlerine benzerlik gösterseler de Edam peynirinin aroması biraz daha yoğun oluyor. Aynı zamanda Edam Gouda’ya göre biraz daha sert ve sıkı yapıda bir peynir olarak biliniyor.

Komşumuz Yunanistan ise Türk mutfağına en yakın peynir çeşitlerini barındırıyor. Feta ve Kashkaval olarak adlandırılan peynirlerden Feta, tat olarak Ezine peynirine ya da beyaz peynire benzetiliyor. Kashkaval peynirinin ise Kars kaşarından daha az aromaya sahip olan bir versiyonu diyebiliriz.

Çikolatası kadar peyniri ile de ünlenen İsviçre’nin en lezzetli peyniri ise Emmantel olarak kabul ediliyor. Delikli ve aromatik yapısı ile biliniyor. İnek sütünden yapılan bu peynir kızartılmaya ya da eritilmeye uygun.

İngiliz mutfağının vazgeçilmez lezzeti ise cheddar peynirinin iki tipi bulunuyor. Daha turuncumsu olan ‘red cheddar’ ve sarımsı olan ‘white cheddar’ olarak biliniyor. Dünya mutfağına yayılmış olan bu peynirin sıklıkla koyu renkli olanı tercih ediliyor. İngiltere’nin en eski peyniri ise Cheshire. Oldukça tuzlu ve keskin bir tada sahip olan peynirin üç farklı tipi bulunuyor.