Yeni bir ülkeyi ziyaret etmenin en güzel yanı kuşkusuz o kültüre ait yemekleri tatmak. Tamam, bazen herkesin damak tadına uygun lezzetleri bu farklı mutfaklarda bulması da kolay iş değil ancak yemek konusunda ne kadar seçici olursanız olun, hayır diyemeyeceğiniz bir konu var: Tatlı.

Sizin için hayır demekte güçlük çekilen 5 Avrupa tatlısını derledik.

Trdelník 

Prag’ın tüm sokaklarını donatan bu tatlı, Çek Cumhuriyeti denince akla gelen ilk sokak lezzetlerinden. Bir çubuk etrafına sarılmış krep hamurunun içi boş şekilde pişirilmesiyle dış kabuğu oluşturulan ve dondurma, krema veya çeşitli tatlandırıcı malzemelerle doldurulan Trdelník, daha sonra çikolata ya da fındık parçalarıyla kaplanıyor. 18. yüzyıldan beri yapılan Trdelník’i, Çek Cumhuriyeti’nin komşusu Slovakya da ‘korunması gereken kültür değer’ olarak listesine katmış bile!

Churros

Belki de dünyanın en keyifli tatlıların biri olan Churros, İspanya kültürüne ait bir hamur tatlısı. Tulumba'ya benzeyen hamuruyla, ince uzun şeritler halinde kesilmiş parçalar, kızgın yağda kızartıldıktan sonra üzerine toz şeker serpilerek servis ediliyor, bu da churros’a hem çıtır hem de tatlı bir lezzet katıyor.

Strudel

Soysuzlar Çetesi filminin meşhur tatlı sahnesine konu olan Strudel’in hem coğrafyası hem de türleri oldukça geniş Avrupa tatlılarından bir tanesi. İçi elma ve tarçın karışımdan oluşan, dışı bazen çıtır bir bazen de kurabiye hamuruna benzeyen bir kaplamadan oluşan Strudel’in nefes kesen yanı ise üzerine konan kreması. 

Croquembouche

Görüntüsü profiterole oldukça benzeyen Croquembouche, Fransa’nın vazgeçilmez tatlılarından bir tanesi. Avrupa'da çeşitli seremoni ve düğünlerde servis edilen çikolata veya karamel dolgulu profiterol toplarının üst üste kule halinde dizilip servis edilmesinden meydana gelen Croquembouche, üzerine kaplanan karamel ipiyle hem gözü hem mideyi hedefliyor.

Panettone

Yeni yıl denince birçok kıtada en çok tüketilen tatlılardan biri olan Panettone, içinde çikolata, limon kabuğu ya da tarçın gibi çeşitli malzemelerin barındıran ve boyutlarındna ötürü aile boyu olarak geçen bir kek türü. Milano menşeili bu tatlı, Angelo Motta tarafından üretilmeye başlanıyor ve bugünkü son görünümü olan kubbe benzeri yapısını da yine Motta sayesinde alıyor.