Şu sıralar dağ rotalarına doğru yola çıkmanın ve doğanın sunduğu görsel şöleninin peşine düşmenin tam zamanı. Bembeyaz örtünün süslediği ağaçlar, görsel şölen yaşatan dağlar ve kış sporları yapabileceğiniz kayak merkezleri…

İşte bu kış gidebileceğiniz dağ rotaları:

Saklıkent/Antalya
Saklıkent Kayak Merkezi, özellikle kış aylarında önemli macera parkurları barındırıyor. Dağda aralık başından Nisan sonuna kadar kayak yapma olanağı var. Saklıkent için en zorlu kış macerası, Bakırtepe zirvesine yapılan tırmanış olarak kabul ediliyor. Dağ çok yüksel olmamasına rağmen kış koşullarında oldukça zorlayan parkurlara sahip olduğu biliniyor. Kayak merkezinde, sucuk ekmek, sıcak şarap ya da köfte ekmek yiyebileceğiniz restoranlar da mevcut.

Yıldız Dağları/Kırklareli
Son yıllarda Kocaeli, Sakarya, Bolu ve Yalova’daki yürüyüş parkurlarını neredeyse ezberleyen doğa severlerin arayışları, Yıldız Dağları ormanlarına mükemmel yürüyüş parkurları kazandırıyor. Bu yeni keşfedilen yerlerin başında da Kırklareli’nin Vize ilçe sınırları içinde bulunan Cehennemdere Şelaleleri geliyor. Kış aylarında şelalelerin etrafında bir metreden daha büyük, kalın buz sarkıtları gözleniyor.

Aladağlar/Niğde
Aladağlar, kış etkinliği denilince ilk aklan gelen bölgeden biri. Daha Niğde’ye kış gelmeden Aladağlar karla kaplanıyor ve haziran sonuna kadar karlar kalıyor. Aladağlar’da kış etkinliklerinin ilk sırasında buradaki zirvelere kış tırmanışı yapmak geliyor. Etkinlikler için, Demirkazık köyü ve civarında kamp kuruluyor, küçük doğa yürüşleri yapılıyor.

Uludağ/Bursa
Türkiye’nin en önemli kayak merkezi olan Uludağ, her yıl on binlerce kişiyi ağırlıyor. Dağda yer yer üç metreyi bulan alanda doğa yürüşleri, tur kayağı ve kampçılık yapanları sayısı da her geçen yıl artıyor. Kayak ilk planda geldiği için dağda birçok büyük otel bulunuyor. Turizm açısından oldukça önemli olan bu dağda, küçük bir alışveriş merkezi de mevcut. Dağın zirvesinde salep içebiliyor, sucuk ekmek yiyebiliyor aynı zaman da zirveye çıkmadan oturabileceğiniz farklı farklı kafelerde keyif yapma imkanı bulabiliyorsunuz.

Palandöken/Erzurum
Türkiye’nin en soğuk dağlarından biri olan Palandöken birçok doğa sporu için oldukça uygun bir alana sahip. Yüksekliği 3 bin 185 metre olan Palandöken, Erzurum’un güneyinde yer alıyor. Toplam pist sayısı 23 olan dağda bu pistler dışında uluslararası standartlara sahip iki adet yarışma pisti de bulunuyor. Palandöken Dağı, tur kayağı için de oldukça fazla parkur barındırıyor. Yine diğer kayak merkezlerinde olduğu gibi Palandöken’de de sucuk ekmek, sıcak şarap ve köfte ekmek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor.