Çocukluğumuzdan günümüze gelmeyi başaran ve hala ününü koruyan birçok yiyecek mevcut. Bir ısırık aldığımızda bizi çocukluk anılarımıza döndürüp, anılarımızı tazeleyen bu yiyecekler herkesin yüzünde gülümsemelere sebep oluyor.

İşte çocukluğumuzun unutulmayan lezzetleri...

İlk olarak, unutulmayan kahvaltılıklarla başlayalım. Kahvaltıların vazgeçilmezi arasında ev yapımı pişi yer alıyor. Pişiyle beraber ev yapımı reçeller, bal kaymak ikilisi ya da karadut reçeli ve lor peyniri de hatıralarımıza kazınan yemekler arasında. Bir diğer nostaljik kahvaltı vazgeçilmeziyse, gözleme. İç dolgusu patatesli ya da genellikle otlu peynirli olarak tercih edilen gözleme, bizi anında çocukluğumuza gönderiyor.

Kahvaltıdan sonra, öğle yemeği ve ana yemekle devam edelim. Çocukluğumuzdan beri köfteler patates kızartmasıyla, pilavlarsa bol tereyağlı ve şehriyeli tercih ediliyor. Bir de tabii pilavla beraber mutlaka bir sulu yemek hatırlanıyor. Karnıyarık yanına domatesli pilav, makarna yanına mutlaka sosis ve ketçap akıllara geliyor. Zeytinyağlı imambayıldı, cacık ya da kompostolarda nostalji sofralarının vazgeçilmezleri arasında sayılıyor.

Çocukluğun en eğlenceli olan kısmı tatlı içinse bol şerbetli el açması baklavalar, ev yapımı şekerpareler ya da kokusuyla mutfakları saran un helvası tercih ediliyor. Yazları ise çubukta dondurma herkesi bir yazlık anısına ışınlıyor. Çocuklukta tatlı yenmek istenmiyorsa, mutlaka televizyon önünde tüketilen meyve tabakları akıllara geliyor.