Yaz tatili bitti ve okullar açıldı, ancak okuldan gelen ya da hafta sonu sıkılan miniklere lezzetli ve farklı bir aktivite bulmak mümkün. Akşam yemeğini ya da ertesi gün beslenmesi için gerekli olan yemekleri birlikte hazırlamak aslında hem çocuğunuz hem de sizin açınızdan yeni bir trend haline geliyor.

Örneğin; karnabahar sevmeyen çocuklar için karnabahardan köfte yapmak bir alternatif olabiliyor. Karnabahardan köfte hamurunu hazırlayıp çocuğunuzun önüne koyun ve onun şekillendirmesini isteyin. Böylelikle karnabahar yedirmek çok daha eğlenceli bir hale dönüşüyor. Ya da ertesi gün beslenmesi için hazırlanacak sandviç malzemelerini dilimleyip siz işinizi hallederken çocuğunuzun kendi beslenmesini hazırlamış olması pratik gücünü arttırıyor. Böylelikle hem motor aktiviteleri gelişiyor hem de ileri de kendi acıktığında ne şekilde beslenmesi gerektiğini öğreniyor.

Bütün bunların yanı sıra en sevdiği yemeği birlikte yapmayı ya da daha sağlıklı yapmayı da teklif edebilirsiniz. Örneğin peynir soslu makarnanın sosunun içine biraz sebze karıştırarak leziz bir öğün oluşturabileceğini gösterebilir, yemeğini renkli bir hale dönüştürmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bunlar dışında okul öncesi çocukların motor aktivitelerini geliştirmek adına mutfakta zaman geçirmeleri oldukça önemli bir etken. Örneğin kurabiye hamurunu yoğurmaya çalışmaları, ondan şekiller yapmaları ya da kurabiye kesici ile şekil vermeleri gelişimleri açısından faydalı olacağı gibi çocukları da fazlasıyla mutlu ediyor.

Çocuklarınızı mutfağa alma taraftarı değilseniz de onların sevdiği yemekleri yaparak mutlu etmeniz mümkün. Makarna, patates, köfte, tavuk parçacıkları gibi yemeklere farklılık katarak onların damak zevklerini geliştirmeniz mümkün. Örneğin makarna sosuna bir miktar sebze püresi ekleyebilir, köftenin içine renkli biberler ilave edebilirsiniz. Bunun yanı sıra normal patates yerine protein değeri yüksek olan tatlı patatesi çubuk şeklinde doğrayarak hazır çeşnilerle fırınlayabilir ve lezzetli bir ara öğün yapabilirsiniz.